Қўмита ва унинг ҳудудий органлари ходимлари учун “Ҳуқуқни қўллаш амалиёти” малака ошириш курси
Малака ошириш курсининг аҳамияти (кириш сўз). Тингловчиларнинг дастлабки билимларини аниқлаш учун тест синовлари. |
Юсупов Авазжон Юнусжон ўғли Товар, молия ва рақамли бозорларни таҳлил қилиш ва тартибга солиш бўлими бошлиғи |
Товар ёки молия бозорларини таҳлил қилиш. Устун мавқе, устун музокара кучи ва табиий монополияларни эътироф этиш мезонлари. |
Амалий машғулотлар |
Бозорга киришдаги тўсиқлар (барьерлар)ни аниқлаш. |
12:20 – 13:00 |
Амалий машғулот |
13:00 – 14:00 |
14:15 – 14:55 |
Фаолиятни тартибга солувчи норматив ҳуқуқий ҳужжатларни таҳлил қилиш. |
15:00 – 15:40 |
15:45 – 16:25 |
Бозор улушларини аниқлаш. |
16:30-17:10 |
Давлатов Улугбек Бахадирович Монополияга қарши тартибга солиш, нархлар ва тарифларни назорат қилиш бошқармаси бошлиғи |
Устун мавқе ёки устун музокара кучини суиистеъмол қилиш шакллари ҳамда уларни аниқлаш бўйича ўрганиш ва текшириш ўтказиш тартиби |
17:20 – 18:00 |
08:40 – 08:50 |
09:00 –09:40 |
Шадманкулов Шерзод Аблакулович Бош юристконсульт |
Атамуратов Сардор Бахромович Қонун ҳужжатлари ва давлат органлари қарорларини рақобат муҳитига таъсирини баҳолаш ҳамда давлат кўмагини самарадорлигини баҳолаш бошқармаси |
Картель келишувларни аниқлаш ва текшириш ўтказиш тартиби |
Эргашев Азим Ғолиб ўғли Тил бириктиришлар ва картель келишувларга қарши курашиш бўлими бош мутахассис |
16:30 – 17:10 |
Разикбаева Зумрат Маджидовна Тил бириктиришлар ва картель келишувларга қарши курашиш бўлими бош мутахассис |
Инсофсиз рақобат ва унинг кўринишлари ҳамда уларни аниқлаш усуллари |
08:30 – 08:50 |
Атамуратов Сардор Бахромович Қонун ҳужжатлари ва давлат органлари қарорларини рақобат муҳитига таъсирини баҳолаш ҳамда давлат кўмагини самарадорлигини баҳолаш бошқармаси бошлиғи |
Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ва улар лойиҳаларининг тартибга солиш таъсирини (рақобатга таъсирини) баҳолашдан ўтказиш. |
Ботиров Амирбек Акбаржонович Товар-хом ашё биржалари ва истеъмол бозорларида нархларни назорат қилиш бошқармаси бошқармаси бошлиғи ўринбосари |
Биржа савдоларида манипуляция ҳаракатлари ва турлари ҳамда уни содир этганлик учун жавобгарлик ва ҳуқуқий чоралар |
Давлатов Улуғбек Бахадирович Монополияга қарши тартибга солиш, нархлар ва тарифларни назорат қилиш бошқармаси бошлиғи |
Давлат томонидан тартибга солинадиган нархларнининг хамда кулланилиши устидан назорат мезонлари. (ЎзР ВМ нинг 2023 йил 29 декабрдаги 722-сонли Карори буйича) |
Рахимов Дилхуш Рахимович Монополияга қарши тартибга солиш, нархлар ва тарифларни назорат қилиш бошқармаси бошқарма бошлиғи ўринбосари |
Шарипов Ботир Баходирович |
Дори воситаларига белгиланган савдо устамаларини ошириб қўллаш ҳолатларига бўйича келиб тушган хабарларга Бизнес-омбудсманни хабардор етиб кўриб чиқиш. |
Дори воситаларига белгиланган савдо устамаларини ошириб қўллаш ҳолатларига бўйича келиб тушган хабарларга Бизнес-омбудсманни хабардор етиб кўриб чиқиш |
Республика миқёсида ҳуқуқни қўллаш амалиётини ягона методикасини яратиш мақсадида қонунчилик бузганлик ҳақидаги ишларни қўзғатиш ва кўриб чиқиш. Шунингдек, Бизнес-омбудсманни хабардор етиб кўриб чиқиш. |

Каландаров Умид Равшанбекович Начальник отдела развития и управления персоналом |
Значение курса повышения квалификации (введение). Тесты для определения начальных знаний слушателей. |
Юсупов Авазжон сын Юнусжона Анализ товарных, финансовых и цифровых рынков руководитель отдела нормативно-правового регулирования |
Анализируйте товарные или финансовые рынки. Критерии признания доминирующего положения, высшей переговорной позиции и естественных монополий. |
Практическое обучение |
Определите барьеры для выхода на рынок. |
12:2 0 – 13:00 |
13:00 – 14:00 |
14:15 – 14:55 |
Анализ нормативных правовых документов, регламентирующих деятельность. |
15:00 – 15:40 |
15:45 – 16:25 |
Определение долей рынка. |
16:30 - 17:10 |
Давлатов Улугбек Бахадирович Начальник Управления антимонопольного регулирования, контроля цен и тарифов |
Формы злоупотребления доминирующим положением или доминирующей переговорной силой и порядок проведения исследований и расследований по их выявлению |
17:20 – 18:00 |
08:40 – 08:50 |
12:20 – 13:00 |
Шадманкулов Шерзод Аблакулович Главный юридический консультант |
Атамуратов Сардор Бахромович Законы и решения государственных органов Департамент оценки воздействия на конкуренцию и оценки эффективности государственной помощи |
Порядок определения и проверки картельных соглашений |
Эргашев — сын Азима Галиба. Главный специалист отдела по борьбе с сговорами и картельными соглашениями |
16:30 – 17:10 |
Разикбаева Изумруд Маджидовна Главный специалист отдела по борьбе с сговорами и картельными соглашениями |
Недобросовестная конкуренция, ее проявления и методы их выявления |
08:30 – 08:50 |
Атамуратов Сардор Бахромович Законы и решения государственных органов начальник отдела оценки воздействия на конкурентную среду и оценки эффективности государственной поддержки |
Оценка регулирующего воздействия (влияния на конкуренцию) нормативных правовых документов и их проектов. |
10:3 0 – 11:10 |
Ботиров Амирбек Акбаржонович Заместитель начальника отдела контроля цен на товарных биржах и потребительских рынках |
Действия и виды манипулирования фондовым рынком, а также ответственность и меры правового характера за его совершение |
Критерии контроля за применением и регулированием цен государством. (Относительно постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 29 декабря 2023 года № 722) |
Рахимов Дилхуш Рахимович Заместитель начальника Управления антимонопольного регулирования, контроля цен и тарифов |
Шарипов Ботир Баходирович |
Уведомить бизнес-омбудсмена и рассмотреть полученные сообщения о случаях чрезмерного использования надбавок к ценам на лекарственные средства. |
Уведомить бизнес-омбудсмена и рассмотреть полученные сообщения о случаях чрезмерного использования торговых надбавок, установленных на лекарственные препараты. |
Возбуждение и рассмотрение дел о правонарушениях в целях создания единой методологии правоприменительной практики на всей территории республики. Также сообщите об этом бизнес-омбудсмену и проведите проверку. |