17 Октябрь 2024 10:25 378 Чоп этиш
Жорий йилнинг 15-17 октябрь кунлари Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан “Давлат органлари ва хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини рақобат қонунчилиги талабларига мувофиқлаштириш” мавзусида ташкилотлар ходимларининг малакасини ошириш ҳамда соҳага доир билим ва салоҳиятини янада такомиллаштиришга қаратилган навбатдаги ўқув курслари бўлиб ўтди.
Ўқув курсларида,
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги;
Транспорт вазирлиги;
Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги;
Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги;
Экология вазирлиги, Энергетика вазирлиги;
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги;
Сув хўжалиги вазирлиги;
“Ўзархив” агентлиги;
Навоий вилояти ҳокимлиги;
"Ўзкомназорат" инспекцияси;
Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси;
Туризм қўмитаси;
Давлат захираларини бошқариш қўмитаси;
Кадастр агентлиги;
Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги вакиллари иштирок этди.
Мазкур ўқув курсларда “Рақобат тўғрисида”ги Қонун ва унинг мақсади, Рақобатнинг иқтисодиёт учун муҳимлиги, Инсофсиз рақобат ҳолатлари билан боғлиқ ишларни кўриб чиқиш ва белгиланган молиявий жавобгарликни қўллаш, устун мавқе, монополия ва табиий монополия асосий талаблари, уларни эътироф этиш мезонлари, ҳамда биржа савдоларида рақобатни чекловчи ҳаракатлар ҳамда нархлар манипуляциясининг олдини олиш, биржа савдоларининг норматив ҳуқуқий асослари ҳақида батафсил тушунтиришлар берилди.
Шу билан бир қаторда, ўқув курси якунида тингловчилар ўртасида монополияга қарши комплаенс соҳасини ривожлантиришга тўсиқ бўлаётган муаммоларни бартараф этиш юзасидан сўровномалар ўтказилиб, мазкур масалалар бўйича фикр-мулоҳазалари ва таклифлари биргаликда муҳокама қилинди. Ўқув семинар сўнгида тингловчиларга Рақобат қўмитаси раиси ўринбосари Фаррух Карабаев томонидан махсус сертификатлар топширилди.

17 Октября 2024 10:25 984 Распечатать
15-17 октября текущего года Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей провел очередной обучающий курс на тему «Гармонизация деятельности государственных органов и субъектов предпринимательства с требованиями конкурентного законодательства», направленный на повышение квалификации работников организаций и дальнейшее совершенствование их знаний и потенциала в данной сфере.
На курсах повышения квалификации участвовали представители следующих организаций:
Министерство экономики и финансов;
Министерство транспорта;
Министерство горного дела и геологии;
Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства;
Министерство экологии, Министерство энергетики;
Министерство по сокращению бедности и занятости;
Министерство водных ресурсов;
Агентство «Узархив»;
Навоийская областная администрация;
Инспекция «Узкомназорат»;
Комитет по развитию ветеринарии и животноводства;
Комитет по туризму;
Государственный комитет по управлению резервами;
Кадастровое агентство;
Агентство по развитию местной занятости и предпринимательства.
В ходе обучения были даны подробные разъяснения о Законе «О конкуренции» и его назначении, значении конкуренции для экономики, рассмотрении дел, связанных с недобросовестной конкуренцией, и применении установленной финансовой ответственности, основных требованиях к доминирующему положению, монополии и естественной монополии, критериях их признания, а также о предупреждении действий, ограничивающих конкуренцию, и манипулирования ценами на фондовых биржах, нормативно-правовой базе деятельности фондовых бирж.
Параллельно по окончании курса обучения были проведены опросы среди участников с целью выявления проблем, препятствующих развитию сектора антимонопольного комплаенса, а также совместное обсуждение их мнений и предложений по данным вопросам. По итогам обучающего семинара его участникам были вручены специальные сертификаты заместителем председателя конкурсной комиссии Фаррухом Карабаевым.