17 Октябрь 2024 10:25 378 Чоп этиш
Жорий йилнинг 15-17 октябрь кунлари Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан “Давлат органлари ва хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини рақобат қонунчилиги талабларига мувофиқлаштириш” мавзусида ташкилотлар ходимларининг малакасини ошириш ҳамда соҳага доир билим ва салоҳиятини янада такомиллаштиришга қаратилган навбатдаги ўқув курслари бўлиб ўтди.
Ўқув курсларида,
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги;
Транспорт вазирлиги;
Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги;
Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги;
Экология вазирлиги, Энергетика вазирлиги;
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги;
Сув хўжалиги вазирлиги;
“Ўзархив” агентлиги;
Навоий вилояти ҳокимлиги;
"Ўзкомназорат" инспекцияси;
Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси;
Туризм қўмитаси;
Давлат захираларини бошқариш қўмитаси;
Кадастр агентлиги;
Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги вакиллари иштирок этди.
Мазкур ўқув курсларда “Рақобат тўғрисида”ги Қонун ва унинг мақсади, Рақобатнинг иқтисодиёт учун муҳимлиги, Инсофсиз рақобат ҳолатлари билан боғлиқ ишларни кўриб чиқиш ва белгиланган молиявий жавобгарликни қўллаш, устун мавқе, монополия ва табиий монополия асосий талаблари, уларни эътироф этиш мезонлари, ҳамда биржа савдоларида рақобатни чекловчи ҳаракатлар ҳамда нархлар манипуляциясининг олдини олиш, биржа савдоларининг норматив ҳуқуқий асослари ҳақида батафсил тушунтиришлар берилди.
Шу билан бир қаторда, ўқув курси якунида тингловчилар ўртасида монополияга қарши комплаенс соҳасини ривожлантиришга тўсиқ бўлаётган муаммоларни бартараф этиш юзасидан сўровномалар ўтказилиб, мазкур масалалар бўйича фикр-мулоҳазалари ва таклифлари биргаликда муҳокама қилинди. Ўқув семинар сўнгида тингловчиларга Рақобат қўмитаси раиси ўринбосари Фаррух Карабаев томонидан махсус сертификатлар топширилди.

Another training program for employees responsible for compliance with antitrust legislation was held
17 October 2024 10:25 1209 Print
On October 15-17 of this year, the Competition Policy and Consumer Rights Research Center held another training course on the topic "Harmonization of the activities of government agencies and business entities with the requirements of competition legislation", aimed at improving the skills of employees of organizations and further improving their knowledge and potential in this area.
At the advanced training courses participated representatives of
Ministry of Economy and Finance;
Ministry of Transport;
Ministry of Mining and Geology;
Ministry of Construction and Housing and Communal Services;
Ministry of Ecology, Ministry of Energy;
Ministry of Poverty Reduction and Employment;
Ministry of Water Resources;
Uzarhiv Agency;
Navoi Regional Administration;
Inspectorate "Uzkomnazorat";
Committee for the Development of Veterinary Medicine and Livestock Breeding;
Tourism Committee;
State Committee for Reserve Management;
Cadastral Agency;
Agency for the Development of Local Employment and Entrepreneurship.
During the training, detailed explanations were given about the Law "On Competition" and its purpose, the importance of competition for the economy, the consideration of cases related to unfair competition and the application of established financial liability, the main requirements for a dominant position, monopoly and natural monopoly, the criteria for their recognition, as well as the prevention of actions that restrict competition and price manipulation on stock exchanges, the regulatory framework for the activities of stock exchanges.
In parallel, upon completion of the training course, surveys were conducted among the participants to identify problems that hinder the development of the antimonopoly compliance sector, as well as a joint discussion of their opinions and proposals on these issues. Following the training seminar, its participants were awarded special certificates by the Deputy Chairman of the Competition Committee Farrukh Karabayev.