Хоразм вилоятида товар хом ашё биржа иштирокчиларини янги савдо инструментлари, монополияга қарши комплаенс тизими ҳамда давлат харидларини амалга оширишда рақобат қонунчилиги талаблари бўйича малака ошириш бўйича ўқув семинарлари ўтказилди
17 Октябрь 2024 09:46 396 Чоп этиш
Жорий йилнинг 16-17 октябрь кунлари Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази “Ўзбекистон Республикаси товар-хом ашё биржаси” АЖ билан ҳамкорликда Хоразм вилоятида “Товар хом ашё биржа иштирокчиларини янги савдо инструментлари ҳамда монополияга қарши комплаенс тизими” мавзусида ўқув курси бўлиб ўтди.
Мазкур малака ошириш курсида, товар хом ашё биржа иштирокчиларига (брокер, трейдер) рақамли иқтисодиёт, биржа савдоларидаги янги савдо инструментлар, жумладан икки томонлама қарама-қарши аукцион, деривативлар, фьючерс битимлари ҳамда клиринг ҳақида маълумотлар берилди.
Шунингдек, давлат буюртмачилари ҳамда юқори ликвидли ва монопол турдаги маҳсулотларни сотувчи корхоналар вакилларига рақобатни чекловчи ҳаракатлар ҳамда нархлар манипуляциясини олдини олиш, биржа савдоларининг норматив ҳуқуқий асослари, биржа аъзолари учун ички назорат қоидалари ҳақида батафсил тушинтиришлар берилди.
Малака ошириш курси сўнггида биржа иштирокчиларига (брокер, трейдер) махсус сертификатлар топширилди.

В Хорезмской области прошли обучающие семинары по теме товарных бирж новым торговым инструментам, системе антимонопольного комплаенса, требованиям конкурентного законодательства при государственных закупках
17 Октября 2024 09:46 1170 Распечатать
16-17 октября текущего года Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей совместно с АО «Товарно-сырьевая биржа Республики Узбекистан» в Хорезмской области был проведен обучающий курс на тему «Новые торговые инструменты для участников товарно-сырьевых бирж и система антимонопольного комплаенса».
В ходе курса повышения квалификации участникам товарной биржи (брокерам, трейдерам) была предоставлена ​​информация о цифровой экономике, новых торговых инструментах биржевой торговли, в том числе о двусторонних встречных аукционах, деривативах, фьючерсных контрактах, клиринге.
Также представителям государственных заказчиков и предприятий, реализующих высоколиквидную и монопольную продукцию, были даны подробные разъяснения по вопросам действий, ограничивающих конкуренцию и пресекающих манипулирование ценами, нормативно-правовой базы биржевой торговли, правил внутреннего контроля для членов биржи.
По окончании курса повышения квалификации участникам биржи (брокерам, трейдерам) были вручены специальные сертификаты.