Муқобил қурилиш технологияларини ривожлантириш
"Ўзбекистон - 2030" стратегиясини “Атроф-муҳитни асраш ва “яшил иқтисодиёт” йилида амалга оширишга оид давлат дастури доирасида 2025 йил 1 августдан бошлаб муқобил технологиялардан кенг фойдаланишга ўтишни рағбатлантириш мақсадида пишиқ ғишт ишлаб чиқаришдан пеноблок ва газоблок каби материаллар ишлаб чиқаришга ўтган қурилиш ташкилотларига "Шаффоф қурилиш" платформасида устуворлик берилади.
Шунингдек, 2027 йил 1 январдан бошлаб ер ресурсларини муҳофаза қилиш ва тупроқнинг унумдор қатламини юқотишга юл қўймаслик мақсадида қишлоқ хўжалиги, табиатни муҳофаза қилиш, соғломлаштириш ва рекреация мақсадларига мўлжалланган ерларда, тарихий-маданий аҳамиятга молик ерларда, ўрмон ва сув фондларида қум карьерлари фаолияти тақиқланади.

Развитие альтернативных строительных технологий
В рамках Государственной программы по реализации стратегии «Узбекистан – 2030» в год охраны окружающей среды и зелёной экономики с 1 августа 2025 года строительным организациям, которые с производства жжёного кирпича перешли на производство таких материалов, как пеноблоки и газоблоки, на платформе «Шаффоф қурилиш» предоставляется приоритет в целях стимулирования перехода на широкое использование альтернативных технологий.
Также, с 1 января 2027 года в целях охраны земельных ресурсов и недопущения утраты плодородного слоя почвы запрещается деятельность песчаных карьеров на землях сельскохозяйственного, природоохранного, оздоровительного и рекреационного назначения, землях историко-культурного назначения, лесного и водного фондов.