Инсон капитали, бозор таҳлили ва илмий ёндашув — натижалар ва истиқболлар
Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази — Ўзбекистонда рақобат муҳитини таҳлил қилиш ва давлат сиёсатини илмий асосда қўллаб-қувватлаш бўйича стратегик ақл маркази сифатида фаолият юритмоқда.
Жорий йилнинг 9 ойи давомида:
⏺300 га яқин товар бозори таҳлил қилинди.
⏺Кимё саноати бўйича 541 турдаги маҳсулот ўрганилиб, 281 турдаги товар бўйича импортга боғлиқлик аниқланди.
⏺300 дан ортиқ бозорларнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси баҳоланди ва инвесторлар учун истиқболли йўналишлар тавсия этилди.
Илмий таҳлиллар ARIMA модели асосида амалга оширилиб, гуруч, сут, картошка, сабзи ва парранда ва мол гўшти каби ижтимоий аҳамиятга эга маҳсулотлар нархлари бўйича қисқа муддатли прогнозлар тайёрланмоқда. Бу инфляциявий хавфларни олдиндан баҳолашга ёрдам бермоқда.
Тадбиркорлар учун ўзларини қизиқтирган йўналиш ёки маҳсулот ҳақида таҳлил натижаларини олиш учун алоҳида мурожаат йўллаш имкониятлари яратилди. Бугунги кунда тадбиркорлар томонидан 100 дан ортиқ мурожаатлар келиб тушган бўлиб, ҳозирда ушбу мурожаатлар бўйича таҳлил ишлари олиб борилмоқда.
Инсон капитали ривожланмоқда:
Йил бошидан буён Қўмита тизимидаги 100 дан зиёд ходим малака ошириш ва халқаро ўқув-семинарларда иштирок этди. Бу жараёнда BRICS, UNCTAD, UNDP, JICA ва Жаҳон банки каби ташкилотлар билан ҳамкорликда тренинглар ташкил этилди ва халқаро ҳамкорлик доирасида маҳаллий университетлар ва ақл марказлар билан қўшма тадқиқотлар амалга оширилмоқда.
Марказ илмий таҳлил, рақамли иқтисодий прогноз ва кадрлар салоҳиятини ошириш орқали мамлакатда адолатли ва рақобатбардош бозор муҳитини шакллантиришга ҳисса қўшмоқда.

Развитие человеческого капитала, рыночный анализ и научный подход — результаты и перспективы
Центр исследований конкурентной политики и защиты прав потребителей функционирует как стратегический аналитический центр, занимающийся анализом конкурентной среды и научной поддержкой государственной политики в Узбекистане.
За 9 месяцев текущего года:
⏺️ Было проанализировано около 300 товарных рынков.
⏺️ В химической промышленности изучены 541 вида продукции, при этом по 281 товару выявлена зависимость от импорта.
⏺️ Оценен уровень насыщенности более 300 рынков местными товарами и даны рекомендации по перспективным направлениям для инвесторов.
Научные анализы проводятся на основе модели ARIMA, на базе которой готовятся краткосрочные прогнозы цен на социально значимые продукты — рис, молоко, картофель, морковь, мясо птицы и говядину. Это помогает заранее оценивать инфляционные риски.
Для предпринимателей создана возможность направлять индивидуальные запросы по интересующим направлениям или товарам для получения аналитических данных. На сегодняшний день поступило более 100 обращений, по которым ведётся аналитическая работа.
Развитие человеческого капитала:
С начала года более 100 сотрудников системы Комитета прошли повышение квалификации и участвовали в международных семинарах. В сотрудничестве с такими организациями, как BRICS, UNCTAD, UNDP, JICA и Всемирный банк, организованы тренинги и совместные исследования с местными университетами и аналитическими центрами.
Центр вносит вклад в формирование справедливой и конкурентоспособной рыночной среды в стране через научный анализ, цифровое прогнозирование экономики и развитие кадрового потенциала.