Инсон капитали, бозор таҳлили ва илмий ёндашув — натижалар ва истиқболлар
Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази — Ўзбекистонда рақобат муҳитини таҳлил қилиш ва давлат сиёсатини илмий асосда қўллаб-қувватлаш бўйича стратегик ақл маркази сифатида фаолият юритмоқда.
Жорий йилнинг 9 ойи давомида:
⏺300 га яқин товар бозори таҳлил қилинди.
⏺Кимё саноати бўйича 541 турдаги маҳсулот ўрганилиб, 281 турдаги товар бўйича импортга боғлиқлик аниқланди.
⏺300 дан ортиқ бозорларнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси баҳоланди ва инвесторлар учун истиқболли йўналишлар тавсия этилди.
Илмий таҳлиллар ARIMA модели асосида амалга оширилиб, гуруч, сут, картошка, сабзи ва парранда ва мол гўшти каби ижтимоий аҳамиятга эга маҳсулотлар нархлари бўйича қисқа муддатли прогнозлар тайёрланмоқда. Бу инфляциявий хавфларни олдиндан баҳолашга ёрдам бермоқда.
Тадбиркорлар учун ўзларини қизиқтирган йўналиш ёки маҳсулот ҳақида таҳлил натижаларини олиш учун алоҳида мурожаат йўллаш имкониятлари яратилди. Бугунги кунда тадбиркорлар томонидан 100 дан ортиқ мурожаатлар келиб тушган бўлиб, ҳозирда ушбу мурожаатлар бўйича таҳлил ишлари олиб борилмоқда.
Инсон капитали ривожланмоқда:
Йил бошидан буён Қўмита тизимидаги 100 дан зиёд ходим малака ошириш ва халқаро ўқув-семинарларда иштирок этди. Бу жараёнда BRICS, UNCTAD, UNDP, JICA ва Жаҳон банки каби ташкилотлар билан ҳамкорликда тренинглар ташкил этилди ва халқаро ҳамкорлик доирасида маҳаллий университетлар ва ақл марказлар билан қўшма тадқиқотлар амалга оширилмоқда.
Марказ илмий таҳлил, рақамли иқтисодий прогноз ва кадрлар салоҳиятини ошириш орқали мамлакатда адолатли ва рақобатбардош бозор муҳитини шакллантиришга ҳисса қўшмоқда.

Human capital, market analysis, and scientific approach — results and prospects
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Promotion and Consumer Protection Committee of Uzbekistan operates as a strategic think tank dedicated to analyzing the competitive environment and scientifically supporting public policy in Uzbekistan.
Over the first nine months of this year:
⏺ Nearly 300 product markets were analyzed.
⏺ In the chemical industry, 541 types of products were studied, and import dependency was identified for 281 of them.
⏺ The market saturation level of more than 300 markets with domestically produced products was assessed, and promising directions were recommended for investors.
Scientific analyses are carried out using the ARIMA model, enabling short-term price forecasts for socially significant goods such as rice, milk, potatoes, carrots, and poultry and beef meat. This helps anticipate inflationary risks in advance.
Entrepreneurs are now able to submit special requests to obtain analysis results on a specific sector or product of their interest. To date, more than 100 such requests have been received and analytical work is currently underway.
Human capital is growing:
Since the beginning of the year, more than 100 employees within the Committee’s system have participated in capacity-building and international training programs. Training has been organized in cooperation with BRICS, UNCTAD, UNDP, JICA, and the World Bank, while joint research is being carried out with local universities and think tanks under international cooperation initiatives.
By enhancing scientific analysis, digital economic forecasting, and talent development, the Center continues contributing to the creation of a fair and competitive market environment in the country.