Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан ички бозорларда маҳаллий маҳсулотлар улушини ошириш ва рақобат муҳитини чуқур ўрганиш ишлари изчил давом этмоқда.
5 Ноябрь 2025 14:39 1343 Чоп этиш
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг айрим қарор ва ҳужжатларида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида ички бозорларнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражасини аниқлаш бўйича 90 та товар бозорида комплекс таҳлил ишлари амалга оширилди.
Шу билан бирга, рақобат сиёсатини самарали амалга ошириш ва соҳада кадрлар салоҳиятини ошириш мақсадида Марказ томонидан ўқув курслари, семинар ва тренинглар мунтазам ташкил этилмоқда.
Ушбу ишлар ички бозорда барқарор рақобат муҳитини яратиш, маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш ҳамда иқтисодиётнинг рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилмоқда.

The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Promotion and Consumer Protection Committee of the Republic of Uzbekistan continues its consistent efforts to increase the share of domestic products in local markets and to conduct in-depth research on the state of competition.
5 November 2025 14:39 1096 Print
In order to ensure the implementation of the tasks defined in certain resolutions and documents of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, comprehensive analytical work has been carried out across 90 commodity markets to determine the level of saturation with locally produced goods.
At the same time, to ensure the effective implementation of competition policy and to strengthen human capacity in the field, the Center regularly organizes training courses, seminars, and workshops.
These efforts contribute to creating a stable competitive environment in domestic markets, supporting local manufacturers, and enhancing the overall competitiveness of the national economy.