Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан ички бозорларда маҳаллий маҳсулотлар улушини ошириш ва рақобат муҳитини чуқур ўрганиш ишлари изчил давом этмоқда.
5 Ноябрь 2025 14:39 1343 Чоп этиш
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг айрим қарор ва ҳужжатларида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида ички бозорларнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражасини аниқлаш бўйича 90 та товар бозорида комплекс таҳлил ишлари амалга оширилди.
Шу билан бирга, рақобат сиёсатини самарали амалга ошириш ва соҳада кадрлар салоҳиятини ошириш мақсадида Марказ томонидан ўқув курслари, семинар ва тренинглар мунтазам ташкил этилмоқда.
Ушбу ишлар ички бозорда барқарор рақобат муҳитини яратиш, маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш ҳамда иқтисодиётнинг рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилмоқда.

Центр исследований политики конкуренции и прав потребителей при Комитете по содействию развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан последовательно продолжает работу, направленную на увеличение доли отечественной продукции на внутреннем рынке и глубокое изучение конкурентной среды.
5 Ноября 2025 14:39 467 Распечатать
В целях реализации задач, определённых в отдельных постановлениях и документах Кабинета Министров Республики Узбекистан, проведён комплексный анализ уровня насыщенности внутреннего рынка местной продукцией по 90 товарным рынкам.
Одновременно Центр регулярно организует учебные курсы, семинары и тренинги, направленные на эффективную реализацию политики конкуренции и повышение кадрового потенциала в данной сфере.
Эти мероприятия способствуют формированию устойчивой конкурентной среды на внутреннем рынке, поддержке отечественных производителей и повышению конкурентоспособности национальной экономики.