Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ва Тошкент давлат юридик университети ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланиши
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025-йил 22-январдаги ҳуқуқий таълимни такомиллаштириш ва илғор тажрибани мамлакатимиз ҳуқуқ тизимига жорий этишга қаратилган ПФ -5987- сон қарори ижроси доирасида Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ва Тошкент давлат юридик университети ўртасида ўзаро ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди.
Ҳужжатни имзолаган:
- Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази номидан – Марказ директори Жумаев Олимжон Саъдуллоевич.
- Тошкент давлат юридик университети номидан – ректор Рустамбек Исломбекович.
Меморандумни имзолашдан мақсад рақобат сиёсатини ўрганиш, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва ҳуқуқшунослик соҳасидаги таълим жараёнларини такомиллаштириш соҳасида ҳамкорликни ривожлантиришдан иборат. Томонлар Ўзбекистонда қонунчилик базасини такомиллаштириш, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш даражасини ошириш ва рақобатни ривожлантиришга қаратилган ташаббусларни биргаликда амалга оширишга келишиб олдилар.
Меморандумнинг имзоланиши илмий доиралар ва давлат органлари ўртасида тажриба алмашиш учун янги имкониятлар очади , бу эса, ўз навбатида, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилишни кучайтириш, соғлом рақобат муҳитини яратиш ва Республикада ҳуқуқий таълим даражасини оширишга хизмат қилади.

Подписание меморандума о сотрудничестве между Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей и Ташкентским государственным юридическим университетом
23 Января 2025 12:35 1368 Распечатать
В рамках реализации Указа Президента Республики Узбекистан № ПФ-5987, который направлен на совершенствование юридического образования и внедрение передовых практик в правовую систему страны, 22 января 2025 года состоялось подписание меморандума о взаимном сотрудничестве между Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан и Ташкентским государственным юридическим университетом.
Документ подписали:
• От лица Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей — директор Центра, Олимжон Садуллоевич Жумаев.
• От имени Ташкентского государственного юридического университета — ректор Рустамбек Исломбекович.
Целью подписания меморандума является развитие сотрудничества в сфере исследования конкурентной политики, защиты прав потребителей и улучшения образовательных процессов в области юриспруденции. Стороны договорились о совместной реализации инициатив, направленных на улучшение правовой базы, повышение уровня защиты прав потребителей и развитие конкуренции в Узбекистане.
Подписание меморандума открывает новые возможности для обмена опытом между академическими кругами и государственными структурами, что, в свою очередь, будет способствовать укреплению защиты прав потребителей, созданию здоровой конкурентной среды и повышению уровня юридического образования в республике.