Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ва Тошкент давлат юридик университети ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланиши
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025-йил 22-январдаги ҳуқуқий таълимни такомиллаштириш ва илғор тажрибани мамлакатимиз ҳуқуқ тизимига жорий этишга қаратилган ПФ -5987- сон қарори ижроси доирасида Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ва Тошкент давлат юридик университети ўртасида ўзаро ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди.
Ҳужжатни имзолаган:
- Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази номидан – Марказ директори Жумаев Олимжон Саъдуллоевич.
- Тошкент давлат юридик университети номидан – ректор Рустамбек Исломбекович.
Меморандумни имзолашдан мақсад рақобат сиёсатини ўрганиш, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва ҳуқуқшунослик соҳасидаги таълим жараёнларини такомиллаштириш соҳасида ҳамкорликни ривожлантиришдан иборат. Томонлар Ўзбекистонда қонунчилик базасини такомиллаштириш, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш даражасини ошириш ва рақобатни ривожлантиришга қаратилган ташаббусларни биргаликда амалга оширишга келишиб олдилар.
Меморандумнинг имзоланиши илмий доиралар ва давлат органлари ўртасида тажриба алмашиш учун янги имкониятлар очади , бу эса, ўз навбатида, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилишни кучайтириш, соғлом рақобат муҳитини яратиш ва Республикада ҳуқуқий таълим даражасини оширишга хизмат қилади.

Signing of the memorandum of cooperation between the Competition Policy and Consumer Rights Research Center and Tashkent State University of Law
23 January 2025 12:35 2004 Print
As part of the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF -5987 , which is aimed at improving legal education and introducing best practices into the country's legal system, on January 22, 2025, a memorandum of mutual cooperation was signed between the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under Competition Promotion and Consumer Protection Committee of the Republic of Uzbekistan and Tashkent State University of Law.
The document was signed by:
• On behalf of the Competition Policy and Consumer Rights Research Center – Director of the Center, Olimjon Sadulloyevich Jumaev.
• On behalf of Tashkent State University of Law – Rector Rustambek Islombekovich.
The purpose of signing the memorandum is to develop cooperation in the field of competition policy research, consumer protection and improvement of educational processes in the field of jurisprudence. The parties agreed to jointly implement initiatives aimed at improving the legal framework, increasing the level of consumer protection and developing competition in Uzbekistan.
The signing of the memorandum opens up new opportunities for the exchange of experience between academic circles and government agencies , which, in turn, will help strengthen consumer protection, create a healthy competitive environment and improve the level of legal education in the republic.