Савдо ва хизмат кўрсатиш корхоналари учун ижтимоий солиқ ставкаси узайтирилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 7 февраль куни ҳудудларда хизматлар соҳасини ривожлантириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Йиғилишда асосий таклифлардан бири савдо ва хизмат кўрсатиш соҳаси корхоналари учун ижтимоий солиқ ставкасини 1 фоизга узайтириш бўлди.
Имтиёз жорий этилганидан буён ўтган 2 йил ичида корхоналар сони 1,5 баробар ошди. Кўплаб тадбиркорлар ойлик иш ҳақини тўғри кўрсата бошлагани натижасида иш ҳақи фонди 3,2 баравар кўпайиб, бюджетга қўшимча 2,1 триллион сўм тушум таъминланди.

Социальная налоговая ставка для предприятий сферы торговли и услуг будет продлена
7 февраля текущего года под председательством Президента Республики Узбекистан состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития сферы услуг в регионах. Одним из основных предложений на совещании было продление социальной налоговой ставки в размере 1% для предприятий сферы торговли и услуг.
За 2 года с введения преференции число предприятий выросло в 1,5 раза. Благодаря тому, что многие предприниматели стали правильно отражать ежемесячную заработную плату, фонд оплаты труда увеличился в 3,2 раза, что обеспечило дополнительные поступления в бюджет на сумму 2,1 триллиона сумов.