Савдо ва хизмат кўрсатиш корхоналари учун ижтимоий солиқ ставкаси узайтирилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 7 февраль куни ҳудудларда хизматлар соҳасини ривожлантириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Йиғилишда асосий таклифлардан бири савдо ва хизмат кўрсатиш соҳаси корхоналари учун ижтимоий солиқ ставкасини 1 фоизга узайтириш бўлди.
Имтиёз жорий этилганидан буён ўтган 2 йил ичида корхоналар сони 1,5 баробар ошди. Кўплаб тадбиркорлар ойлик иш ҳақини тўғри кўрсата бошлагани натижасида иш ҳақи фонди 3,2 баравар кўпайиб, бюджетга қўшимча 2,1 триллион сўм тушум таъминланди.

The social tax rate for trade and service businesses is to be extended
On February 7 this year, under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan, a video conference call was held on developing services in the regions. One of the main proposals at the meeting was the extension of a social tax rate of 1% for enterprises in the sphere of trade and services.
For 2 years since the implementation of the preference, the number of enterprises has increased 1.5 times. Many entrepreneurs began to correctly reflect monthly wages and the labor remuneration fund increased 3.2 times. That provided additional revenues to the budget in the amount of 2.1 trillion soums.