10 Апрель 2025 10:11 666 Чоп этиш
Жорий йилнинг 09-10 апрель кунлари Қўмита ҳузуридаги Тадқиқотлар маркази томонидан “Давлат органлари ва хўжалик юритувчи субъектлар учун” навбатдаги ўқув курслари бўлиб ўтди.
Ўқув курсларида: “Tошкент шахар сув таъминоти” АЖ, "Узбекгеофизика" АЖ, "Veolia Energy Tashkent" МЧЖ ХК ташкилот ходимлари иштирок этди.
Мазкур ўқув курслари доирасида, Нархларни тартибга солиш ва Давлат харидлари бўйича масъул ходимларига, декларация қилиш ва белгилаш ҳамда уларнинг қўлланиши тартиблари, рақобат ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари ва унга киритилган ўзгартириш ва қўшимчалар бўйича ҳамда шартномаларни тузиш, келишиш ва унинг талабларига риоя қилиниши бўйича тегишли мисоллар билан тушунтиришлар берилди.
Ўқув курси якунида тингловчилар билан бирга , истеъмолчилар ва тадбиркорлик субъектлари томонидан билдирилган эътирозлар муаммоларни бартараф этиш бўйича фикр-мулоҳазалари ва таклифлари биргаликда муҳокама қилинди.

10 Апреля 2025 10:11 368 Распечатать
9–10 апреля текущего года Центр исследований при Комитете провёл очередные учебные курсы для государственных органов и хозяйствующих субъектов.
В учебных курсах приняли участие сотрудники таких организаций, как АО «Toshkent shahar suv ta'minoti», АО «Узбекгеофизика», ИП ООО «Veolia Energy Tashkent».
В рамках данных учебных курсов ответственным сотрудникам по регулированию цен и государственным закупкам были даны разъяснения с примерами по вопросам декларирования и установления цен, порядка их применения, законодательства о конкуренции и защите прав потребителей, а также о внесённых в него изменениях и дополнениях, заключению и согласованию договоров и соблюдению их условий.
По завершении учебного курса совместно с участниками были обсуждены мнения и предложения по устранению проблем и претензий, поступающих от потребителей и субъектов предпринимательства.