Жорий йилнинг 22 сентябрь куни Россия Федерациясининг Қозон шаҳрида Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази Россия Федерациясининг Федерал антимонополия хизмати ўқув-методик маркази билан ўзаро ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзолади.
25 Сентябрь 2025 10:47 2556 Чоп этиш
Меморандумнинг энг долзарб бандларидан бири — россиялик мутахассисларни Ўзбекистонга жалб этиш орқали Қўмита ва унинг ҳудудий бўлинмалари ходимлари учун картелларни аниқлаш ва устун мавқе белгиланадиган ҳолатларни таҳлил қилиш бўйича махсус ўқув дастурларни ташкил этишдир.
Бу ташаббус нафақат халқаро тажриба алмашинуви, балки Ўзбекистоннинг миллий рақобат сиёсатини сифат жиҳатдан янги босқичга олиб чиқиш, ички бозорларнинг шаффофлиги ва рақобатбардошлигини мустаҳкамлаш учун ҳам муҳим аҳамият касб этади.
Учрашув якунида Тадқиқотлар маркази директори О.Жумаев ва Федерал антимонополия хизмати ўқув-методик маркази директори А.Миннахметов ҳамкорлик меморандумини имзоладилар. Ушбу келишув картелларга қарши курашиш, рақобат муҳитини яхшилаш ҳамда миллий ва халқаро тажрибани уйғунлаштиришда стратегик ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқиши билан аҳамиятлидир.

22 сентября текущего года в городе Казань Российской Федерации Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции и защите прав потребителей подписал меморандум о сотрудничестве с Учебно-методическим центром Федеральной антимонопольной службы России.
25 Сентября 2025 10:47 2424 Распечатать
Одним из наиболее актуальных пунктов меморандума является организация специальных учебных программ для сотрудников Комитета и его территориальных подразделений по выявлению картелей и анализу случаев установления доминирующего положения с привлечением российских специалистов в Узбекистан.
Эта инициатива имеет важное значение не только для международного обмена опытом, но и для вывода национальной конкурентной политики Узбекистана на качественно новый уровень, укрепления прозрачности и конкурентоспособности внутренних рынков.
По итогам встречи директор Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей О.Жумаев и директор Учебно-методического центра Федеральной антимонопольной службы А. Миннахметов подписали меморандум о сотрудничестве.