Монополияга қарши комплаенс фаолиятига масъул ходимлар учун навбатдаги ўқув курси бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 29-31 октябрь кунлари Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан “Давлат органлари ва хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини рақобат қонунчилиги талабларига мувофиқлаштириш” мавзусида навбатдаги ташкилотлар ходимларининг малакасини ошириш ҳамда соҳага доир билим ва салоҳиятини янада такомиллаштиришга қаратилган ўқув курси бўлиб ўтди.
Ўқув курсларида,
- "Тахиатош иссиқлик тармоклари" МЧЖ;
- "Ўзбекистан темир йўллари Кунғирот минтақавий темир йўл узели" УК;
- Узтрансгаз АЖ "Урганчтрансгаз" УК;
- "Чирчиқ иссиқлик энергияси ишлаб чиқариш корхонаси" УК;
- Самарканд темирйўлни энергия билан таъминлаш;
- “Коммуналлик иссилиқ" ДУК;
- "Олмалик иссиқлик манбаи" МЧЖ;
- "Муборакнефтгаз- Сувтаъминот" МЧЖ;
- "Чимган-чорбоғ сув таъминоти" МЧЖ;
- "Олмалик; кон-металлургия комбинати" АЖ;
- “Яшил энергия” МЧЖ вакиллари иштирок этди.
Мазкур ўқув курсларда Биржа савдоларида манипуляция ҳаракатлари ва турлари ҳамда уни содир этганлик учун жавобгарлик ва ҳуқуқий чоралар ҳамда Давлат томонидан хўжалик юритувчи субъектларга давлат ёрдами, хусусан солиқ ва божхона имтиёзлари, субсидиялар, эксклюзив ҳуқуқлар тақдим этишнинг ўзига хос хусусиятлари ҳақида батафсил тушунтиришлар берилди.
Шунингдек, ўқув курси якунида тингловчилар ўртасида монополияга қарши комплаенс соҳасини ривожлантиришга тўсиқ бўлаётган муаммоларни бартараф этиш юзасидан сўровномлар ўтказилиб, мазкур масалалар бўйича фикр-мулоҳазалари ва таклифлари биргаликда муҳокама қилинди. Ўқув семинар сўнгида тингловчиларга Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази раҳбари Олимжон Жумаев томонидан махсус сертификатлар топширилди.

Another training course was held for employees responsible for compliance with antitrust legislation
On October 29-31 of this year, the Competition Policy and Consumer Rights Research Center held a training course on the topic "Bringing the activities of government agencies and business entities in line with the requirements of competition legislation" aimed at improving the skills of employees of organizations and further improving their knowledge and potential in this area.
At the advanced training courses,
- Takhiatash Thermal Networks LLC;
- Uzbekistan Temir Yollari Kungrat Regional Railway Junction LLC;
- Uztransgaz JSC;
- Urgenchtransgaz LLC;
- Chirchik Thermal Power Production Enterprise LLC;
- Power Supply of the Samarkand Railway;
- Kommunalnoye Teplosnabzhenie State Unitary Enterprise;
- Almalyk Heat Source LLC;
- Muborakneftegaz-Suvtaminot LLC;
- Chimgan-Chorbag Water Supply LLC;
- JSC Almalyk Mining and Metallurgical Plant;
- Representatives of Green Energy LLC participated.
During the training, detailed explanations were given on the types and kinds of manipulation in exchange trading, on the responsibility and measures of legal protection for their commission, as well as on the features of state assistance provided by the state to business entities, in particular, tax and customs benefits, subsidies, exclusive rights.
Also, following the results of the training course, questionnaires were conducted among the participants in order to eliminate problems that hinder the development of the antimonopoly compliance sector, as well as a joint discussion of their opinions and proposals on these issues. Following the results of the training seminar, its participants were awarded special certificates by Olimzhon Dzhumaev, Head of the Center for Research on Competition Policy and Consumer Rights under the Competition Committee.