Монополияга қарши комплаенс фаолиятига масъул ходимлар учун навбатдаги ўқув курси бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 29-31 октябрь кунлари Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан “Давлат органлари ва хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини рақобат қонунчилиги талабларига мувофиқлаштириш” мавзусида навбатдаги ташкилотлар ходимларининг малакасини ошириш ҳамда соҳага доир билим ва салоҳиятини янада такомиллаштиришга қаратилган ўқув курси бўлиб ўтди.
Ўқув курсларида,
- "Тахиатош иссиқлик тармоклари" МЧЖ;
- "Ўзбекистан темир йўллари Кунғирот минтақавий темир йўл узели" УК;
- Узтрансгаз АЖ "Урганчтрансгаз" УК;
- "Чирчиқ иссиқлик энергияси ишлаб чиқариш корхонаси" УК;
- Самарканд темирйўлни энергия билан таъминлаш;
- “Коммуналлик иссилиқ" ДУК;
- "Олмалик иссиқлик манбаи" МЧЖ;
- "Муборакнефтгаз- Сувтаъминот" МЧЖ;
- "Чимган-чорбоғ сув таъминоти" МЧЖ;
- "Олмалик; кон-металлургия комбинати" АЖ;
- “Яшил энергия” МЧЖ вакиллари иштирок этди.
Мазкур ўқув курсларда Биржа савдоларида манипуляция ҳаракатлари ва турлари ҳамда уни содир этганлик учун жавобгарлик ва ҳуқуқий чоралар ҳамда Давлат томонидан хўжалик юритувчи субъектларга давлат ёрдами, хусусан солиқ ва божхона имтиёзлари, субсидиялар, эксклюзив ҳуқуқлар тақдим этишнинг ўзига хос хусусиятлари ҳақида батафсил тушунтиришлар берилди.
Шунингдек, ўқув курси якунида тингловчилар ўртасида монополияга қарши комплаенс соҳасини ривожлантиришга тўсиқ бўлаётган муаммоларни бартараф этиш юзасидан сўровномлар ўтказилиб, мазкур масалалар бўйича фикр-мулоҳазалари ва таклифлари биргаликда муҳокама қилинди. Ўқув семинар сўнгида тингловчиларга Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази раҳбари Олимжон Жумаев томонидан махсус сертификатлар топширилди.

Проведен очередной обучающий курс для сотрудников, ответственных за соблюдение антимонопольного законодательства
31 Октября 2024 16:52 1270 Распечатать
29-31 октября текущего года Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей проведен обучающий курс на тему «Приведение деятельности государственных органов и субъектов предпринимательства в соответствие с требованиями конкурентного законодательства», направленный на повышение квалификации работников организаций и дальнейшее совершенствование их знаний и потенциала в данной сфере.
На курсах повышения квалификации,
- ООО «Тахиаташские тепловые сети»;
- ООО «Узбекистон темир йуллари Кунгратский региональный железнодорожный узел»;
- АО «Узтрансгаз» ООО «Ургенчтрансгаз»;
- ООО «Чирчикское теплоэнергетическое производственное предприятие»;
- Энергоснабжение Самаркандской железной дороги;
- ГУП «Коммунальное теплоснабжение»;
- ООО «Алмалыкский источник тепла»;
- ООО «Муборакнефтегаз-Сувтаъминот»;
- ООО «Чимган-Чорбагское водоснабжение»;
- АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат»;
- Участвовали представители ООО «Грин Энерджи».
В ходе обучения были даны подробные разъяснения о видах и видах манипулирования в биржевой торговле, об ответственности и мерах правовой защиты за их совершение, а также об особенностях государственной помощи, оказываемой государством субъектам предпринимательской деятельности, в частности, налоговых и таможенных льгот, субсидий, исключительных прав.
Также по итогам обучающего курса были проведены анкетирования среди участников с целью устранения проблем, препятствующих развитию сектора антимонопольного комплаенса, а также совместное обсуждение их мнений и предложений по данным вопросам. По итогам обучающего семинара его участникам были вручены специальные сертификаты Олимжоном Джумаевым, руководителем Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции.