Ҳудудий электр тармоқларининг монополияга қарши комплаенс фаолиятига масъул ходимлар учун ўқув курси бўлиб ўтди
11 Октябрь 2024 16:48 1230 Чоп этиш
Жорий йилнинг 10-11 октябрь кунлари Марказ томонидан “Давлат органлари ва хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини рақобат қонунчилиги талабларига мувофиқлаштириш” мавзусида ташкилотлар ходимларининг малакасини ошириш ҳамда соҳага доир билим ва салоҳиятини янада такомиллаштиришга қаратилган ўқув курси бўлиб ўтди.
Мазкур ўқув курслари доирасида, монополияга қарши комплаенс ва Давлат харидлари бўйича масъул ходимларига тартибга солинадиган нархларни шакллантириш, декларация қилиш ва белгилаш ҳамда уларнинг қўлланиши тартиблари, рақобат ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари, электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари ва унга киритилган ўзгартириш ва қўшимчалар бўйича ҳамда шартномаларни тузиш, келишиш ва унинг талабларига риоя қилиниши бўйича тегишли мисоллар билан тушунтиришлар берилди.
Ўқув курси якунида тингловчиларнинг монополияга қарши комплаенс ҳамда электр энергияси етказиб бериш соҳасини ривожлантиришга тўсиқ бўлаётган ҳамда истеъмолчилар ва тадбиркорлик субъектлари томонидан билдирилган эътирозлар муаммоларни бартараф этиш бўйича фикр-мулоҳазалари ва таклифлари биргаликда муҳокама қилинди.

Проведено обучение сотрудников, ответственных за соблюдение антимонопольного законодательства в региональных электросетях
11 Октября 2024 16:48 410 Распечатать
10-11 октября текущего года в Центре прошел обучающий курс на тему «Приведение деятельности государственных органов и хозяйствующих субъектов в соответствие с требованиями конкурентного законодательства», направленный на повышение квалификации работников организаций и дальнейшее совершенствование их знаний и потенциала в данной сфере.
В рамках данных обучающих курсов должностным лицам органов антимонопольного контроля и государственных закупок были даны разъяснения с соответствующими примерами по порядку формирования, объявления и установления регулируемых цен и их применения, по законодательным актам о конкуренции и защите прав потребителей, по правилам пользования электрической энергией и изменениям и дополнениям в них, а также по заключению, согласованию и соблюдению их требований.
В завершение обучающего курса состоялось совместное обсуждение мнений и предложений участников по преодолению проблем, препятствующих соблюдению антимонопольного законодательства и развитию сектора электроснабжения, а также возражений, высказанных потребителями и субъектами предпринимательства.