Х ижтимоий тармоғи 100 миллион доллардан ортиқ жаримага тортилиши мумкин
Европа комиссияси Х ижтимоий тармоғига 100 миллион доллардан ортиқ жарима солиши мумкин. Потенсиал жарима суммаси компания йиллик айланмасининг тахминан 6 фоизини ташкил етади, бу камида 100 миллион долларга тенг. Шу билан бирга, жарима солиш бўйича якуний қарор ҳали қабул қилинмаган.
Иш бўйича тергов 2023-йил декабр ойида, Европа Комиссияси ижтимоий тармоқни Рақамли хизматлар тўғрисидаги қонунни бузганликда гумон қилганда бошланган еди. Комиссияга кўра, компаниянинг реклама қоидалари етарли даражада шаффоф емас ва у фойдаланувчиларни тасдиқланган аккаунт мақомини сотиш амалиёти билан чалғитган.

Соцсеть X могут оштрафовать более чем на $100 млн
Еврокомиссия может оштрафовать социальную сеть X на сумму более $100 миллионов. Сумма потенциального штрафа составляет порядка 6% от годового оборота компании, что эквивалентно не менее $100 млн. При этом финальное решение о наложении штрафа ещё не принято.
Расследование дела началось в декабре 2023 года, когда Еврокомиссия заподозрила социальную сеть в нарушении Закона о цифровых услугах. По мнению комиссии, правила компании о рекламе недостаточны прозрачны, и она ввела в заблуждение пользователей практикой продажи статуса верифицированного аккаунта.