Инсофсиз рақобат ҳолатларига йўл қўйган 2 та корхонага нисбатан тегишли таъсир чоралари кўрилди
Рақобат қўмитаси республикамизнинг ҳудудлари кесимида хўжалик юритувчи субъектлар ёки уларнинг манфаатларини кўзлаб бошқа шахслар томонидан рақобатчиларга нисбатан инсофсиз рақобатни амалга ошириш ҳолатларини ўз назоратига олиб, мазкур қонунбузилиш юзасидан тегишли чоралар кўриб келмоқда.
Жумладан,
Тошкент вилояти мисолида
“FOTIH KRAL MOB” МЧЖнинг “ХАНСКИЙ” товар белгининг ҳуқуқий эгаси эканлиги, бироқ Тошкент вилоятида жойлашган “GULJAXON-GULANDON” МЧЖ томонидан ҳам “ХАНСАРОЙ” товар белгиси остида пишлоқ маҳсулотлари ишлаб чиқарилиб, унинг ҳуқуқлари поймол бўлаётганлиги юзасидан ҳудудий бошқармага мурожаат қилган.
Мазкур мурожаатни ўрганиш давомида, “GULJAXON GULANDON” МЧЖни маҳсулоти қадоқлаш қутисининг ташқи кўриниши, номи, ранглар уйғунлиги “FOTIH KRAL MOB” МЧЖнинг маҳсулоти қадоқлаш қутисининг ташқи безатилиши, номи, ранглар уйғунлиги билан ўхшашлиги ва бу ўз навбатида истеъмолчини чалғитиши мумкинлиги ўз тасдиғини топди.
Юқоридаги ҳолатларга мувофиқ, ҳудудий бошқарма Махсус комиссияси томонидан “GULJAXON-GULANDON” МЧЖга нисбатан “Рақобат тўғрисида”ги Қонун талаблари бузилиш аломатлари билан иш қўзғатилиб, келгусида йўл қўймаслик тўғрисида кўрсатма берилди.
Жиззах вилояти мисолида,
Жиззах шаҳарда фаолият олиб борувчи “ISLOM ISOKOV” МЧЖга қарашли сомсахона биносининг пештоқига “№1. Қипчоқ сомса маркази” кўринишдаги ёзувлар “Реклама тўғрисида”ги Қонун талабларига зид равишда жойлаштирилганлиги аниқланди.
Юқоридаги ҳолатларга мувофиқ, ҳудудий бошқарма Махсус комиссияси томонидан “ISLOM ISOKOV” МЧЖга нисбатан “Реклама тўғрисида”ги, “Рақобат тўғрисида”ги Қонунлари ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 694-сонли қарори талаблари бузилиш аломатлари юзасидан иш қўзғатилиб, келгусида йўл қўймаслик тўғрисида кўрсатма берилди.

В отношении двух компаний, допустивших недобросовестную конкуренцию, были приняты соответствующие меры
10 Апреля 2025 09:59 711 Распечатать
Комитет по конкуренции отслеживает случаи недобросовестной конкуренции по отношению к конкурентам со стороны хозяйствующих субъектов или иных лиц, действующих в их интересах, на всей территории нашей республики и принимает соответствующие меры по выявлению и пресечению данного нарушения законодательства.
Включая,
На примере Ташкентской области
Областное управление обратилось в суд, утверждая, что ООО «FOTIH KRAL MOB» является законным владельцем товарного знака «ХАНСКИЙ», однако ООО «GULJAXON-GULANDON», расположенное в Ташкентской области, также производит сырную продукцию под товарным знаком «ХАНСАРОЙ», что нарушает его права.
В ходе изучения настоящего обращения было подтверждено, что внешний вид, наименование и цветовая гармония упаковочной коробки продукции ООО «GULJAXON GULANDON» схожи с внешним видом, наименованием и цветовой гармонией упаковочной коробки продукции ООО «FOTIH KRAL MOB», что, в свою очередь, может ввести в заблуждение потребителя.
В связи с вышеизложенными обстоятельствами Специальная комиссия регионального управления возбудила дело в отношении ООО «GULJAXON-GULANDON» по признакам нарушения требований Закона «О конкуренции» и вынесла предписание о недопущении подобных нарушений в дальнейшем.
В случае Джизакской области,
Установлено, что на фасаде здания Самсаханы, принадлежащего ООО «ISLOM ISOKOV», действующему в городе Джизаке, размещена надпись «№ 1. Центр Кипчак Самсы», с нарушением требований Закона «О рекламе».
В связи с изложенными обстоятельствами Специальная комиссия территориального управления возбудила дело в отношении ООО «ISLOM ISOKOV» по признакам нарушения требований Законов «О рекламе», «О конкуренции» и Постановления Кабинета Министров № 694 и выдала поручение о недопущении подобных нарушений в дальнейшем.