Фарғона водийси: Таҳдидлардан тараққиёт сари
Қуйидаги мақола Ўзбекистон Республикаси Президентининг матбуот котиби Шерзод Асадовнинг расмий Telegram-каналида эълон қилинган материал асосида тақдим этилмоқда.
Манба: https://t.me/Press_Secretary_Uz
"Фарғона водийси "порох бочкаси" эмас, балки имкониятлар, фаровонлик, тинчлик, яхши қўшничилик ва бунёдкорлик маконига айланди"
Шерзод Асадов
У шунингдек, таъкидладики:
“Андижон, Фарғона ва Наманганга келсак, улар эртанги кунга ишонч ва кучли, адолатли Давлат раҳбарининг эътибори билан халқимиз нималарга қодир эканини исботламоқда”
1997 йилда ўз даврининг йирик геостратегларидан бири бўлган Збигнев Бжезинский ўзининг "Буюк шахмат тахтаси" китобида Фарғона водийсини геосиёсий кескинлик ўчоғига айланишини башорат қилган, айрим экспертлар эса ҳатто "порох бочкаси"га ўхшатган эди. Дарҳақиқат, учта мустақил мамлакатга дахлдор бу қадимий ҳудудда яқин-яқингача шундай воқеалар рўй бердики, кўпчилик бу машъум башорат ҳақиқатдан унчалик ҳам йироқ эмаслигига ишонганди.
Аммо бугун биз бутунлай бошқача воқеликда яшамоқдамиз. Президент Шавкат Мирзиёевнинг узоқни кўра биладиган раҳбарлиги, тизимли ва чуқур ўйланган ислоҳотлари туфайли Фарғона водийсининг учта вилояти ва унинг юраги бўлмиш Андижон бутунлай ўзгариб кетди.
Бугунги кунда Андижон иқтисодий ўсиш, тадбиркорлик ташаббуси, инновация руҳи, интеллектуал тараққиёт ва маданий тикланишнинг қудратли марказига айланган. Бу шундай заминки, ҳар бир янги лойиҳа келажак пойдеворини мустаҳкамлайдиган тамал тошидир. Бу ерда одамлар орзу қиляпти ва ўз мақсадларига эришяпти. Ўқийман, изланаман, даромад топаман ва бошқаларга ҳам даромад манбаи яратаман деганларга – кенг йўл. Янги – Бобур шаҳри қурилмоқда.
Тан олиш керак, Андижон - илм, интилиш, меҳнатсеварлик ва тўғри йўлга қўйилган давлат сиёсати бутун бир ҳудудни нақадар ўзгартириб юбориши мумкинлигининг ёрқин намунасидир. Аҳолиси зич, ер ресурслари чекланган, яқингача саноати фақат Асака заводидан иборат бўлиб келган вилоят аҳли Президентимиз олиб бораётган ислоҳотлар кучидан, яратилган ҳар бир имкониятдан тўлиқ, максимал даражада фойдаланяпти, ҳар жабҳада реал, кундалик ҳаётда сезиш мумкин бўлган натижаларга эришаяпти. Бундан қувонсак ва ибрат олсак арзийди, албатта.
Эски башоратларни унутиш вақти келди. Эндиликда, шу жумладан уч давлат раҳбарларининг саъй-ҳаракатлари ва дўстлиги туфайли бугун Фарғона водийси "порох бочкаси" эмас, балки имкониятлар, фаровонлик, тинчлик, яхши қўшничилик ва бунёдкорлик маконига айланди. Андижон, Фарғона ва Наманганга келсак, улар эртанги кунга ишонч ва кучли, адолатли Давлат раҳбарининг эътибори билан халқимиз нималарга қодир эканини исботламоқда.

Ферганская долина: как угрозы уступили место развитию
Данная статья опубликована на основе материала, размещённого в официальном Telegram-канале пресс-секретаря Президента Республики Узбекистан Шерзода Асадова.
Источник: https://t.me/Press_Secretary_Uz
«Ферганская долина — это уже не «пороховая бочка», а пространство возможностей, процветания, мира, добрососедства и созидания», — отметил Шерзод Асадов, комментируя масштабные изменения в регионе.
Он также подчеркнул:
«А что касается Андижана, Ферганы и Намангана, сегодня они — доказательство того, на что способен народ, получивший поддержку сильного, справедливого Лидера страны и уверенность в завтрашнем дне».
В 1997 году один из крупных геостратегов своего времени Збигнев Бжезинский в своей книге «Великая шахматная доска» предсказал, что Ферганская долина будет потенциальным источником геополитической напряженности, а некоторые эксперты даже сравнивали ее с «пороховой бочкой» региона. Действительно, в этом древнем краю, границы которого проходят через три государства, вплоть до недавнего времени происходили события, заставившие многих поверить: это мрачное пророчество не так уж и далеко от истины.
Однако сегодня мы живем в совершенно иной реальности. Благодаря дальновидному руководству Президента Шавката Мирзиёева, его последовательным и глубоко продуманным реформам, три области Ферганской долины — и ее сердце, Андижан — кардинально преобразились.
Сегодня Андижан стал мощным центром экономического роста, предпринимательской инициативы, инновационного духа, интеллектуального развития и культурного возрождения. Здесь каждое новое начинание — это кирпич в фундамент будущего. Здесь мечтают, работают, добиваются целей. Кто стремится к знаниям, труду, заработку и созданию новых рабочих мест — тому открыта дорога. Возводится новый город Бабур.
Надо признать: Андижан — это яркий пример того, насколько могут измениться целые регионы, когда опираются на науку, целеустремленность, трудолюбие и продуманную государственную политику. В этом густонаселенном регионе с ограниченными земельными ресурсами, где еще недавно промышленность была представлена лишь Асакинским заводом, благодаря реформам Президента и создаваемым возможностям добиваются ощутимых, конкретных результатов во всех сферах жизни. Это вызывает и радость, и уважение, и заслуживает подражания.
Настало время забыть старые предсказания. Теперь, в том числе благодаря усилиям и дружбе глав трех государств, вся Ферганская долина — это уже не «пороховая бочка», а пространство возможностей, процветания, мира, добрососедства и созидания. А что касается Андижана, Ферганы и Намангана, сегодня они — доказательство того, на что способен народ, получивший поддержку сильного, справедливого Лидера страны и уверенность в завтрашнем дне.