Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ходими халқаро анжуманда иштирок этди
6 Май 2025 10:04 1575 Чоп этиш
2025 йил 7–9 май кунлари Шотландиянинг Эдинбург шаҳрида бўлиб ўтган ICN 2025 (Интернатионал Competition Network — Халқаро рақобат тармоғи) халқаро анжуманида марказимиз ходими, “Эл-юрт умиди” жамғармаси стипендианти ва Буюк Британиядаги Рединг университети магистранти М.Мирзаева иштирок этди.
Мазкур нуфузли анжуманда дунёнинг 100 дан ортиқ мамлакатидан рақобат агентликлари вакиллари, етакчи олимлар, иқтисодчилар ва ҳуқуқшунос экспертлар қатнашди. Тадбирда рақамли иқтисодиёт шароитида рақобатни ривожлантириш, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва давлатлараро ҳамкорликни кенгайтириш каби долзарб мавзулар муҳокама қилинди.
М.Мирзаева Ўзбекистонда рақамли бозорларни тартибга солиш, рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар манфаатларини ҳимоя қилиш йўналишида олиб борилаётган ислоҳотлар, хусусан, Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан амалга оширилаётган илмий-амалий фаолият ҳақида тақдимот қилди.
Унинг маърузаси анжуман иштирокчилари томонидан катта қизиқиш билан кутиб олинди. Шунингдек, у халқаро панель муҳокамаларда фаол иштирок этиб, йирик мутахассислар билан келгусидаги илмий ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилди.
Марказимиз ходимларининг халқаро миқёсдаги бундай иштироки – илмий салоҳиятимизни юксалтириш, илғор тажрибаларни ўрганиш ва Ўзбекистон рақобат сиёсатини глобал даражада илгари суришда муҳим аҳамият касб этади.

A staff member of the Competition Policy and Consumer Rights Research Center participated in the international conference
6 May 2025 10:04 1309 Print
From May 7 to 9, 2025, the International Competition Network (ICN 2025) conference was held in Edinburgh, Scotland, where our Center's employee, the “El-Yurt Umidi” Foundation scholar and a master's student at the University of Reading (United Kingdom), M. Mirzaeva, participated.
This significant conference was attended by representatives of competition authorities from more than 100 countries, as well as leading scholars, economists, and legal experts. During the event, key topics such as the development of competition in the digital economy, consumer rights protection, and the expansion of international cooperation were discussed.
M. Mirzaeva gave a presentation on the reforms being implemented in Uzbekistan in the areas of digital market regulation, competition development, and consumer protection, particularly on the scientific and practical activities carried out by the Competition Policy and Consumer Rights Research Center.
Her presentation was met with great interest by the conference participants. Additionally, she actively participated in international panel discussions, addressing issues of future scientific collaboration with leading experts.
The participation of our staff in such international events is of great importance for enhancing our scientific potential, studying best practices, and promoting Uzbekistan's competition policy on a global level.