Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ходими халқаро анжуманда иштирок этди
6 Май 2025 10:04 1575 Чоп этиш
2025 йил 7–9 май кунлари Шотландиянинг Эдинбург шаҳрида бўлиб ўтган ICN 2025 (Интернатионал Competition Network — Халқаро рақобат тармоғи) халқаро анжуманида марказимиз ходими, “Эл-юрт умиди” жамғармаси стипендианти ва Буюк Британиядаги Рединг университети магистранти М.Мирзаева иштирок этди.
Мазкур нуфузли анжуманда дунёнинг 100 дан ортиқ мамлакатидан рақобат агентликлари вакиллари, етакчи олимлар, иқтисодчилар ва ҳуқуқшунос экспертлар қатнашди. Тадбирда рақамли иқтисодиёт шароитида рақобатни ривожлантириш, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва давлатлараро ҳамкорликни кенгайтириш каби долзарб мавзулар муҳокама қилинди.
М.Мирзаева Ўзбекистонда рақамли бозорларни тартибга солиш, рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар манфаатларини ҳимоя қилиш йўналишида олиб борилаётган ислоҳотлар, хусусан, Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан амалга оширилаётган илмий-амалий фаолият ҳақида тақдимот қилди.
Унинг маърузаси анжуман иштирокчилари томонидан катта қизиқиш билан кутиб олинди. Шунингдек, у халқаро панель муҳокамаларда фаол иштирок этиб, йирик мутахассислар билан келгусидаги илмий ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилди.
Марказимиз ходимларининг халқаро миқёсдаги бундай иштироки – илмий салоҳиятимизни юксалтириш, илғор тажрибаларни ўрганиш ва Ўзбекистон рақобат сиёсатини глобал даражада илгари суришда муҳим аҳамият касб этади.

Сотрудник Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей принял участие в международной конференции
6 Мая 2025 10:04 1308 Распечатать
С 7 по 9 мая 2025 года в городе Эдинбург (Шотландия) состоялась международная конференция ICN 2025 (International Competition Network — Международная Конкурентная Сеть), в которой приняла участие сотрудница нашего Центра, стипендиат Фонда «Эл-юрт умиди» и магистрантка Университета Рединг (Великобритания) М. Мирзаева.
В данной значимой конференции приняли участие представители антимонопольных органов более чем из 100 стран мира, ведущие учёные, экономисты и эксперты в области права. В рамках мероприятия обсуждались актуальные темы, такие как развитие конкуренции в условиях цифровой экономики, защита прав потребителей и расширение международного сотрудничества.
М. Мирзаева выступила с презентацией о реформах, проводимых в Узбекистане в сфере регулирования цифровых рынков, развития конкуренции и защиты интересов потребителей, в частности — о научно-практической деятельности, осуществляемой Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей.
Её выступление вызвало большой интерес у участников конференции. Кроме того, она активно участвовала в международных панельных дискуссиях, обсуждая вопросы будущего научного сотрудничества с ведущими специалистами.
Такое участие наших сотрудников в международных мероприятиях имеет важное значение для повышения научного потенциала, изучения передового опыта и продвижения конкурентной политики Узбекистана на глобальном уровне.