«Иқтисодиёт фанининг миллий иқтисодиётни ривожлантиришдаги роли ва ҳиссаси» мавзусида илмий мулоқот — стратегик ҳамкорликнинг янги босқичи
12 Декабрь 2025 19:00 2888 Чоп этиш
Мазкур тадбир мамлакатимиздаги етакчи илмий-тадқиқот институтлари ва ақл марказларини бир майдонга жамлаб, иқтисодий йўналишларда тўпланган илмий тажриба ва методологик ёндашувларни ўзаро алмашишга хизмат қилди.
- Қатнашчилар ўз соҳаларидаги долзарб масалалар бўйича илмий хулосаларини тақдим этиб, иқтисодий ислоҳотларни илмий асослаш ҳамда бозор тизимларини таҳлил қилишдаги самарали тажрибалари билан ўртоқлашдилар.
- Ушбу тадбир академик ҳамкорликни кучайтириш, қўшма тадқиқотлар йўналишларини белгилаш ва илмий интеграцияни янги босқичга олиб чиқиш имконини берди.
Тадбир доирасида
Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори, и.ф.д. Олимжон Жумаев рақобат муҳитини баҳолаш, тармоқлардаги тенденциялар ва бозор ислоҳотларининг илмий асосларига оид Марказнинг таҳлилий ёндашувлари ҳақида батафсил маълумот бериб ўтди.
Йиғилиш якунида Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ва Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги Хусусийлаштириш ва давлат активларини бошқариш муаммоларини тадқиқ этиш маркази ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандум имзоланди.
Ушбу ҳужжат икки марказнинг интеллектуал салоҳиятини бирлаштириб, илмий-тадқиқот фаолиятини чуқурлаштириш, қўшма тадқиқот лойиҳаларини амалга ошириш ва миллий иқтисодиёт ривожига илмий асосланган таклифлар беришда муҳим аҳамият касб этади.

«Роль и вклад экономических наук в развитии национальной экономики» — научный диалог как новая ступень стратегического сотрудничества
12 Декабря 2025 19:00 2890 Распечатать
Мероприятие объединило ведущие научно-исследовательские институты и мозговые центры нашей страны, способствуя обмену научным опытом и методологическими подходами в экономических направлениях.
- Участники представили научные выводы по актуальным вопросам своих областей, поделились эффективным опытом научного обоснования экономических реформ и анализа рыночных систем.
- Мероприятие дало возможность укрепить академическое сотрудничество, определить направления совместных исследований и вывести научную интеграцию на новый уровень.
В рамках мероприятия директор Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей, доктор экономических наук Олимжон Жумаев подробно рассказал о аналитических подходах Центра к оценке конкурентной среды, тенденциям в отраслях и научным основам рыночных реформ.
По итогам встречи был подписан Меморандум о сотрудничестве между Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей и Центром исследований проблем приватизации и управления государственными активами при Агентстве по управлению государственными активами.
Данный документ объединяет интеллектуальный потенциал двух центров и имеет важное значение для углубления научно-исследовательской деятельности, реализации совместных исследовательских проектов и предоставления научно обоснованных предложений для развития национальной экономики.