Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ҳамда Халқаро Вестминстер Университети ўртасидаги ҳамкорлик доирасида Қўмита ходимлари учун «Илмий тадқиқот методлари ва эконометрик таҳлил» мавзусида амалий семинар ташкил этилди.
16 Декабрь 2025 14:00 1540 Чоп этиш
Мазкур семинарнинг асосий мақсади ходимларни замонавий илмий тадқиқот методологиясининг янгича ёндашувлари билан таништириш, иқтисодий таҳлил ва бозор мониторингида қўлланиладиган эконометрик усуллар бўйича амалий билим ва кўникмаларни шакллантиришдан иборат бўлди.
Амалий машғулотлар давомида иштирокчилар таъсир кучини баҳолаш, миқдорий ва сифатли тадқиқот усуллари, тадқиқот натижаларини таҳлилий хулосаларга айлантириш ҳамда уларни қарор қабул қилиш жараёнида қўллаш бўйича тушунчаларга эга бўлдилар.
Ушбу амалий семинар ходимларнинг таҳлилий фикрлашини ривожлантириш, илмий асосланган ёндашувларни амалиётга жорий этиш ҳамда рақобат сиёсати соҳасида қабул қилинаётган қарорлар сифатини оширишга хизмат қилади.

В рамках сотрудничества между Центром исследований конкурентной политики и защиты прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции и Международным Вестминстерским университетом для сотрудников Комитета был организован практический семинар на тему «Методы научных исследований и эконометрический анализ».
16 Декабря 2025 14:00 1312 Распечатать
Основной целью семинара стало ознакомление сотрудников с современными подходами к методологии научных исследований, а также формирование практических знаний и навыков в области эконометрических методов, применяемых в экономическом анализе и мониторинге рынков.
В ходе практических занятий участники получили представление об оценке воздействия, количественных и качественных методах исследований, преобразовании результатов исследований в аналитические выводы и их применении в процессе принятия решений.
Данный практический семинар способствует развитию аналитического мышления сотрудников, внедрению научно обоснованных подходов в практику и повышению качества принимаемых решений в сфере конкурентной политики.