“SCIENCE AND INNOVATION AWARDS – 2025” тақдирлаш тадбири доирасида “Йилнинг энг яхши тадқиқот маркази” номинацияси бўйича Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази муносиб деб топилди. Ушбу юксак натижа марказ ташкил этилганига ҳали кўп вақт бўлмай туриб эришилгани билан алоҳида аҳамиятлидир.
20 Декабрь 2025 15:00 3411 Чоп этиш
Ушбу қисқа давр ичида Рақобат қўмитасининг асосий илмий ва таҳлилий бўлинмаси ҳисобланадиган Марказ товар ва молия бозорлари таҳлилларини янги босқичга олиб чиқди ҳамда илмий фундаментал тадқиқотларни амалга  оширишни йўлга қўя олди.
Марказ томонидан рақобат муҳити, истеъмолчилар ҳуқуқларини такомиллаштириш борасидаги илғор эконометрик ва инновацион ёндашувлар ва бозордаги ҳолатни моделлаштириш (ARIMA, VAR, OLS, VESM, ARDL моделлари) ва прогнозлаштиришда халқаро тажриба асосида ишлаб чиқилган илмий методологиялар жорий этилди, шунингдек, халқаро илмий ҳамжамият билан ҳамкорлик ва Қўмита малака ошириш дастурлари ва бозор иштирокчилари учун монополияга қарши комплаенс бўйича тренинг дастурларини самарали даражада ташкил этди.
Шунингдек, Марказ томонидан мамлакатимиз иқтисодиётида рақобат ва ишбилармонлик муҳитини баҳолашнинг ўзига хос "барометри" ҳисобланадиган индекслар ишлаб чиқилди ва амалиётга жорий этилди:
- бизнес фаоллиги;
- ҳудудий рақобатбардошлик;
- рақобатни ривожлантириш.
Бунинг натижаси ўлароқ,  ушбу мукофот илмий ҳамжамият томонидан айнан Марказнинг фаол тадқиқот ва таҳлилий фаолиятининг муносиб эътирофидир.
Марказ фаолияти рақобат сиёсати, бозор таҳлили ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳаларида илмий асосланган қарорлар қабул қилинишга хизмат қилиб, миллий ва халқаро илмий-маърифий маконда муносиб ўрин эгаллаб бормоқда.
“SCIENCE AND INNOVATION AWARDS – 2025” тақдирлаш тадбири доирасида “Йилнинг энг яхши тадқиқот маркази” номинацияси бўйича соврин академик Йўлдошев Шукурулло Убайдуллаевич томонидан Марказ директори Жумаев Олимжон Садуллоевичга топширилди.
Ушбу номинация бўйича 80 дан ортиқ илмий тадқиқот институтлари ва марказлари ичида Қўмита ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ғолибликни қўлга киритди.
Марказ жамоасини ушбу ютуқ билан самимий муборакбод этиб, илм-фан, инновация ва адолатли рақобат тамойилларини ривожлантириш йўлидаги саъй-ҳаракатларига муваффақиятлар тилаймиз!

Within the framework of the “SCIENCE AND INNOVATION AWARDS – 2025” award ceremony, the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee was recognized as the winner in the nomination “Best Research Center of the Year.” The particular significance of this achievement lies in the fact that it was attained within a relatively short period since the establishment of the Center.
20 December 2025 15:00 3154 Print
During this short period, the Center, serving as the main scientific and analytical unit of the Competition Committee, advanced the analysis of commodity and financial markets to a new level and successfully launched the implementation of fundamental scientific research.
The Center introduced advanced econometric and innovative approaches aimed at improving the competitive environment and consumer rights protection, as well as scientific methodologies developed on the basis of international experience for market modeling (ARIMA, VAR, OLS, VECM, ARDL models) and forecasting. In addition, effective cooperation with the international scientific community, professional development programs of the Committee, and antitrust compliance training programs for market participants were organized.
Furthermore, the Center developed and implemented in practice a set of indices that serve as a unique “barometer” for assessing the competitive and business environment in the national economy:
- business activity;
- regional competitiveness;
- competition development.
As a result, this award represents a well-deserved recognition by the scientific community of the Center’s active research and analytical work.
The Center’s activities contribute to evidence-based decision-making in the fields of competition policy, market analysis, and consumer rights protection, securing a достойное place in the national and international scientific and educational arena.
Within the framework of the “SCIENCE AND INNOVATION AWARDS – 2025” award ceremony, the prize in the nomination “Best Research Center of the Year” was presented by Academician Yuldoshev Shukurullo Ubaydullayevich to the Director of the Center, Jumayev Olimjon Sadullayevich.
Among more than 80 research institutes and centers participating in this nomination, the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Committee emerged as the winner.
We sincerely congratulate the Center’s team on this achievement and wish them continued success in advancing science, innovation, and the principles of fair competition!