“SCIENCE AND INNOVATION AWARDS – 2025” тақдирлаш тадбири доирасида “Йилнинг энг яхши тадқиқот маркази” номинацияси бўйича Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази муносиб деб топилди. Ушбу юксак натижа марказ ташкил этилганига ҳали кўп вақт бўлмай туриб эришилгани билан алоҳида аҳамиятлидир.
20 Декабрь 2025 15:00 3411 Чоп этиш
Ушбу қисқа давр ичида Рақобат қўмитасининг асосий илмий ва таҳлилий бўлинмаси ҳисобланадиган Марказ товар ва молия бозорлари таҳлилларини янги босқичга олиб чиқди ҳамда илмий фундаментал тадқиқотларни амалга  оширишни йўлга қўя олди.
Марказ томонидан рақобат муҳити, истеъмолчилар ҳуқуқларини такомиллаштириш борасидаги илғор эконометрик ва инновацион ёндашувлар ва бозордаги ҳолатни моделлаштириш (ARIMA, VAR, OLS, VESM, ARDL моделлари) ва прогнозлаштиришда халқаро тажриба асосида ишлаб чиқилган илмий методологиялар жорий этилди, шунингдек, халқаро илмий ҳамжамият билан ҳамкорлик ва Қўмита малака ошириш дастурлари ва бозор иштирокчилари учун монополияга қарши комплаенс бўйича тренинг дастурларини самарали даражада ташкил этди.
Шунингдек, Марказ томонидан мамлакатимиз иқтисодиётида рақобат ва ишбилармонлик муҳитини баҳолашнинг ўзига хос "барометри" ҳисобланадиган индекслар ишлаб чиқилди ва амалиётга жорий этилди:
- бизнес фаоллиги;
- ҳудудий рақобатбардошлик;
- рақобатни ривожлантириш.
Бунинг натижаси ўлароқ,  ушбу мукофот илмий ҳамжамият томонидан айнан Марказнинг фаол тадқиқот ва таҳлилий фаолиятининг муносиб эътирофидир.
Марказ фаолияти рақобат сиёсати, бозор таҳлили ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳаларида илмий асосланган қарорлар қабул қилинишга хизмат қилиб, миллий ва халқаро илмий-маърифий маконда муносиб ўрин эгаллаб бормоқда.
“SCIENCE AND INNOVATION AWARDS – 2025” тақдирлаш тадбири доирасида “Йилнинг энг яхши тадқиқот маркази” номинацияси бўйича соврин академик Йўлдошев Шукурулло Убайдуллаевич томонидан Марказ директори Жумаев Олимжон Садуллоевичга топширилди.
Ушбу номинация бўйича 80 дан ортиқ илмий тадқиқот институтлари ва марказлари ичида Қўмита ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ғолибликни қўлга киритди.
Марказ жамоасини ушбу ютуқ билан самимий муборакбод этиб, илм-фан, инновация ва адолатли рақобат тамойилларини ривожлантириш йўлидаги саъй-ҳаракатларига муваффақиятлар тилаймиз!

В рамках церемонии награждения «SCIENCE AND INNOVATION AWARDS – 2025» Центр исследований конкурентной политики и защиты прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции был признан достойным победы в номинации «Лучший исследовательский центр года». Особую значимость данного высокого результата подчёркивает тот факт, что он был достигнут в сравнительно короткий срок со дня основания Центра.
20 Декабря 2025 15:00 3412 Распечатать
За этот короткий период Центр, являющийся основным научно-аналитическим подразделением Комитета по развитию конкуренции, вывел анализ товарных и финансовых рынков на новый уровень, а также наладил проведение фундаментальных научных исследований.
Центром были внедрены передовые эконометрические и инновационные подходы в сфере совершенствования конкурентной среды и защиты прав потребителей, а также научные методологии, разработанные на основе международного опыта, для моделирования рыночной ситуации (модели ARIMA, VAR, OLS, VECM, ARDL) и прогнозирования. Кроме того, на эффективном уровне организованы сотрудничество с международным научным сообществом, программы повышения квалификации Комитета и тренинговые программы по антимонопольному комплаенсу для участников рынка.
Также Центром были разработаны и внедрены на практике индексы, являющиеся своеобразным «барометром» оценки конкурентной и деловой среды в экономике страны:
- деловой активности;
- региональной конкурентоспособности;
- развития конкуренции.
В результате данная награда является заслуженным признанием активной исследовательской и аналитической деятельности Центра со стороны научного сообщества.
Деятельность Центра способствует принятию научно обоснованных решений в сферах конкурентной политики, анализа рынка и защиты прав потребителей, обеспечивая ему достойное место в национальном и международном научно-образовательном пространстве.
В рамках церемонии награждения “SCIENCE AND INNOVATION AWARDS – 2025” премия в номинации «Лучший исследовательский центр года» была вручена академиком Йўлдошев Шукурулло Убайдуллаевич директору Центра Жумаев Олимжон Садуллоевич.
Среди более чем 80 научно-исследовательских институтов и центров, участвовавших в данной номинации, победу одержал Центр исследований конкурентной политики и защиты прав потребителей при Комитете.
Искренне поздравляем коллектив Центра с этим достижением и желаем дальнейших успехов в развитии науки, инноваций и принципов честной конкуренции!