Президент қарори ижросини таъминлаш мақсадида махсус ўқув курслари ташкил этилди.
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 6 октябрдаги ПҚ-296-сон “Истеъмолчилар ҳуқуқларини самарали ҳимоя қилишни ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида истеъмолчилар мурожаатлари билан ишлаш, “Сирли мижоз” ва назорат хариди тадбирларини ўтказиш ҳамда “Истеъмолчи мурожаати” электрон тизимида ишлаш бўйича нодавлат нотижорат ташкилотлари ходимларини ўқитишга қаратилган махсус ўқув курслари ташкил этилди.
Уч кун давом этган ўқув курси доирасида иштирокчилар:
- истеъмолчилар мурожаатларини қабул қилиш ва кўриб чиқиш тартиби;
- “Сирли мижоз” тадбирлари ва назорат харидини ўтказиш методикаси;
- “Истеъмолчи мурожаати” электрон тизимида ишлаш бўйича амалий машғулотлар;
- савдо ва хизмат кўрсатиш соҳаларида истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш амалиёти;
- ахборот махфийлиги ва шахсга доир маълумотлар билан ишлаш қоидалари бўйича назарий ва амалий билимларга ега бўлдилар.
Машғулотлар соҳада юқори малака ва амалий тажрибага эга бўлган мутахассислар томонидан олиб борилди. Ўқув курси якунида иштирокчиларга белгиланган тартибда махсус сертификатлар топширилди.
Мазкур ўқув курслари истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизимида нодавлат нотижорат ташкилотларининг ролини кучайтириш ва жамоатчилик назорати механизмларини самарали йўлга қўйишга хизмат қилади.

Для обеспечения исполнения указа Президента были организованы специальные учебные курсы.
Центром исследований конкурентной политики и защиты прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции были организованы специальные учебные курсы для сотрудников неправительственных некоммерческих организаций с целью обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2025 года № ПП-296 «О мероприятиях по организации эффективной защиты прав потребителей», по работе с обращениями потребителей, проведению мероприятий «Таинственный покупатель» и контрольных закупок, а также работе в электронной системе «Обращение потребителя».
В течение трёхдневного курса участники изучали:
- порядок приёма и рассмотрения обращений потребителей;
- методику проведения мероприятий «Таинственный покупатель» и контрольных закупок;
- практические занятия по работе в электронной системе «Обращение потребителя»;
- практику защиты прав потребителей в сфере торговли и оказания услуг;
- информационная конфиденциальность и правила работы с персональными данными были получены теоретические и практические знания.
Занятия проводились специалистами с высокой квалификацией и практическим опытом. По завершении курса участникам были вручены специальные сертификаты в установленном порядке.
Данные учебные курсы способствуют усилению роли неправительственных некоммерческих организаций в системе защиты прав потребителей и эффективному внедрению механизмов общественного контроля.