Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 4 февралдаги ПФ-17- сонли “Маҳаллий ишлаб чиқариш ва саноат кооперациясини янги тизим асосида ривожлантириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида ”ги Фармони қабул қилинди.
9 Февраль 2026 16:45 1984 Чоп этиш
Мазкур Президент Фармони билан янги инструментлар, 2026 йил 1 июлдан бошлаб: республика ва минтақа бозорини таҳлил қилиниб, миллий иқтисодиётга қўшиладиган қиймат занжирларини оширишга хизмат қилувчи ўзлаштириш тавсия этиладиган рақобатбардош маҳсулотлар рўйхатини соҳалар кесимида босқичма-босқич шакллантириб, эълон қилиб борилиши белгиланган.
Шунингдек, Фармон ижроси бўйича қабул қилинган қарорга мувофиқ Рақобат қўмитасига бозорларни тўйинганлик даражасини ўрганиш топширилган.
Бугунги кунга қадар, юқоридаги каби республика ва минтақа бозори йўналишидан Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан товар ва молия бозорлари ҳамда иқтисодиёт тармоқларида илғор эконометрик ва инновацион ёндашувлар асосида 150 дан ортиқ таҳлил ишлари амалга оширилиб, мамлакатимизда ишлаб чиқаришга тавсия қилинадиган маҳсулотлар бўйича 110 турдаги товар бозорлари аниқланди ва тадбиркорлик имконияти бор соҳалар — маҳсулотлар билан тўйинганлик кесимида рўйхати эълон қилинди.
Таҳлилий маълумотлар инфографика кўринишида Қўмитанинг ижтимоий тармоқлари ва Марказнинг веб-сайтлари орқали кенг жамоатчиликка маълум қилиниб борилмоқда. Бу эса, инвесторлар ва тадбиркорларга ишлаб чиқариш учун тавсия этилиши мумкин бўлган товарлар ҳақида очиқ манбаларда шаффоф ва ишончли ахборотлардан фойдаланиш имконини бермоқда.
Эконометрик таҳлиллар:
Ижтимоий аҳамиятга эга озиқ-овқат маҳсулотлари бозорларида нарх барқарорлигини таъминлаш мақсадида, ишлаб чиқаришдан бошлаб якуний истеъмолчигача бўлган босқичлари таҳлил қилиниб, эконометрик инструментлар асосида қисқа муддатли нарх прогнозлари амалга ошириб келинмоқда.
Тухум, сут, сабзи, пиёз, картошка, мол ва парранда гўшти бўйича тайёрланган таҳлилий маълумотлар ва таклифлар Қўмита томонидан мунтазам равишда Вазирлар Маҳкамаси ҳамда тегишли вазирлик ва идораларга киритилмоқда.
Индекслар:
Республика иқтисодиётида рақобат ва ишбилармонлик муҳитини баҳолашнинг ўзига хос “барометри” ҳисобланадиган бизнес фаоллиги ва ҳудудий рақобатбардошлик индекслари ишлаб чиқилди ва амалиётга жорий этилди.
Бизнес фаоллиги индексини (БФИ) ишлаб чиқишда АҚШнинг Purchasing Manager’s Index (PMI) ва бошқа шу каби амалиётда кенг қўлланилаётган методологиялар асос сифатида олинди.
Халқаро тан олинган ПМИга кўра, БФИ кўрсаткичи 50 банддан юқори бўлса, бу иқтисодиётда барқарор ўсиш ва фаолликнинг ортиб бораётганини билдиради.
Ҳудудий рақобатбардошлик индекси АҚШ, Европа Иттифоқи ва бошқа ривожланган мамлакатлар тажрибаси асосида ишлаб чиқилди ҳамда ҳисобланди.
Индекс республиканинг 14 та маъмурий-ҳудудий бирлик доирасида инвестицияларни жалб этиш, меҳнат ресурслари ва инфратузилмани ривожлантириш, ижтимоий барқарорликни сақлаш ҳамда рақобат муҳитини ривожлантириш каби муҳим ижтимоий-иқтисодий масалаларни тизимли равишда таҳлил қилади.
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан товар ва молия бозорлари ҳамда иқтисодиёт тармоқларида илғор эконометрик ва инновацион ёндашувлар асосида таҳлил ишлари тизимли олиб борилмоқда.

4 февраля 2026 года Президентом Республики Узбекистан был принят Указ № ПФ-17 «О первоочередных мерах по развитию местного производства и промышленной кооперации на основе новой системы».
9 Февраля 2026 16:45 684 Распечатать
Согласно этому Указу, с 1 июля 2026 года будут применяться новые инструменты: по результатам анализа республиканского и регионального рынков будет поэтапно формироваться и публиковаться перечень конкурентоспособных продуктов, рекомендуемых к производству в стране, способствующих увеличению цепочек добавленной стоимости в национальной экономике.
В соответствии с Указом Комитету по конкуренции поручено изучение уровня насыщенности рынков.
На сегодняшний день Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции провел более 150 аналитических исследований товарных и финансовых рынков, а также отраслей экономики на основе передовых эконометрических и инновационных подходов. В результате определено 110 видов товарных рынков, рекомендуемых к производству в стране, а также опубликован перечень сфер с предпринимательским потенциалом — с точки зрения насыщенности рынков продукцией.
Аналитические данные публикуются в виде инфографики через социальные сети Комитета и сайты Центра, предоставляя инвесторам и предпринимателям прозрачную и надежную информацию о продуктах, рекомендуемых к производству.
Эконометрический анализ:
На рынках социально значимых продуктов питания анализируются этапы от производства до конечного потребителя для обеспечения ценовой стабильности. Проводятся краткосрочные прогнозы цен на основе эконометрических инструментов. Аналитические данные и рекомендации по яйцам, молоку, моркови, луку, картофелю, говядине и птице регулярно направляются Комитетом в Кабинет Министров и соответствующие министерства и ведомства.
Индексы:
Разработаны и внедрены индексы деловой активности и региональной конкурентоспособности, служащие «барометрами» оценки конкуренции и деловой среды в экономике страны.
При разработке Индекса деловой активности (ИДА) использовались методологии, такие как американский Purchasing Managers’ Index (PMI). Согласно международно признанному PMI, показатель ИДА выше 50 баллов свидетельствует о устойчивом росте и увеличении экономической активности.
Индекс региональной конкурентоспособности разработан и рассчитан на основе опыта США, ЕС и других развитых стран.
Индекс системно анализирует ключевые социально-экономические вопросы, включая привлечение инвестиций, развитие трудовых ресурсов и инфраструктуры, обеспечение социальной стабильности и развитие конкурентной среды в 14 административно-территориальных единицах страны.
Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции продолжает системно проводить анализы товарных и финансовых рынков и отраслей экономики на основе передовых эконометрических и инновационных подходов.