Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ТОП–20 “Ақл марказлари” қаторидан жой олди
12 Март 2026 10:03 2123 Чоп этиш
“Юксалиш” умуммиллий ҳаракати томонидан 2025-йил якунлари бўйича Ўзбекистонда фаолият юритаётган “Ақл марказлари”нинг таҳлилий рейтинги эълон қилинди. Мазкур рейтинг мамлакатимизда илмий-таҳлилий фаолият олиб бораётган марказларнинг очиқ манбалар асосидаги фаоллиги ҳамда жамоатчилик билан мулоқот даражасини баҳолашга қаратилган.
Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази Республикамизнинг ТОП–20 “Ақл марказлари” қаторидан жой олди.
2025-йил давомида Марказ томонидан:
• 150 дан ортиқ илмий-таҳлилий материаллар эълон қилинди;
• расмий веб-саҳифага 22 мингдан ортиқ ташриф қайд этилди;
• Марказ материалларидан 400 дан ортиқ иқтибос келтирилди.
Мазкур натижа Марказ томонидан рақобат сиёсати, монополияга қарши тартибга солиш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳаларида олиб борилаётган илмий-таҳлилий фаолият самарасининг яна бир эътирофидир. Марказ келгусида ҳам илмий тадқиқотлар ва таҳлилий ишланмалар орқали мамлакатимизда рақобат муҳитини мустаҳкамлаш, замонавий таҳлилий ёндашувларни кенг жорий этиш ҳамда очиқ экспертлик майдонини ривожлантиришга хизмат қилишда давом этади.

Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей вошёл в ТОП–20 «мозговых центров»
Общенациональное движение «Юксалиш» объявило аналитический рейтинг «мозговых центров», действующих в Узбекистане, по итогам 2025 года. Данный рейтинг направлен на оценку активности научно-аналитических центров страны на основе открытых источников, а также уровня их взаимодействия с общественностью.
Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции вошёл в число ТОП–20 «мозговых центров» Республики Узбекистан.
В течение 2025 года Центром было:
•опубликовано более 150 научно-аналитических материалов;
•зафиксировано более 22 тысяч посещений официального веб-сайта;
•материалы Центра были процитированы более 400 раз.
Данный результат является очередным подтверждением эффективности научно-аналитической деятельности Центра в сферах конкурентной политики, антимонопольного регулирования и защиты прав потребителей.
В дальнейшем Центр продолжит вносить вклад в укрепление конкурентной среды в стране, развитие современных аналитических подходов, а также формирование открытой экспертной платформы посредством научных исследований и аналитических разработок.