Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ТОП–20 “Ақл марказлари” қаторидан жой олди
12 Март 2026 10:03 2123 Чоп этиш
“Юксалиш” умуммиллий ҳаракати томонидан 2025-йил якунлари бўйича Ўзбекистонда фаолият юритаётган “Ақл марказлари”нинг таҳлилий рейтинги эълон қилинди. Мазкур рейтинг мамлакатимизда илмий-таҳлилий фаолият олиб бораётган марказларнинг очиқ манбалар асосидаги фаоллиги ҳамда жамоатчилик билан мулоқот даражасини баҳолашга қаратилган.
Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази Республикамизнинг ТОП–20 “Ақл марказлари” қаторидан жой олди.
2025-йил давомида Марказ томонидан:
• 150 дан ортиқ илмий-таҳлилий материаллар эълон қилинди;
• расмий веб-саҳифага 22 мингдан ортиқ ташриф қайд этилди;
• Марказ материалларидан 400 дан ортиқ иқтибос келтирилди.
Мазкур натижа Марказ томонидан рақобат сиёсати, монополияга қарши тартибга солиш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳаларида олиб борилаётган илмий-таҳлилий фаолият самарасининг яна бир эътирофидир. Марказ келгусида ҳам илмий тадқиқотлар ва таҳлилий ишланмалар орқали мамлакатимизда рақобат муҳитини мустаҳкамлаш, замонавий таҳлилий ёндашувларни кенг жорий этиш ҳамда очиқ экспертлик майдонини ривожлантиришга хизмат қилишда давом этади.

The Competition Policy and Consumer Rights Research Center ranked among the TOP-20 Think Tanks
The nationwide movement “Yuksalish” has published the analytical ranking of think tanks operating in Uzbekistan based on the results of 2025. The ranking evaluates the activity of research and analytical centers based on open sources as well as their level of engagement with the public.
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee has been included in the TOP-20 think tanks of the Republic of Uzbekistan.
During 2025, the Center achieved the following results:
•more than 150 research and analytical materials were published;
•the official website recorded over 22,000 visits;
•the Center’s materials were cited more than 400 times.
These results represent another recognition of the effectiveness of the Center’s analytical work in the fields of competition policy, antimonopoly regulation, and consumer rights protection.
The Center will continue contributing to the strengthening of the competitive environment in Uzbekistan, promoting modern analytical approaches, and developing an open expert platform through research and analytical initiatives.