Сувни филтрлаш ёки тозалаш учун ускуна ва қурилмалар бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан сувни филтрлаш ёки тозалаш учун ускуна ва қурилмалар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг мамлакатимизда ишлаб чиқарилган товарлар билан тўйинганлиги даражаси ўрганилди.
2024 йилда 708 та корхона томонидан 41 та давлатдан қиймати 47,7 млн АҚШ долларига тенг бўлган 853 минг дона сувни филтрлаш ёки тозалаш учун ускуна ва қурилмалар импорт қилинган. Импорт қилинган маҳсулотларнинг 73 фоизи – Хитой, 11 фоизи – Россия, 9 фоизи – Туркия, 7 фоизи эса бошқа 38 та давлатлар ҳиссасига тўғри келади.
Импортнинг концентрация даражаси ўрганилганда эса энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 46 фоизи тўғри келган.
Таҳлиллар доирасида сувни филтрлаш ёки тозалаш учун ускуна ва қурилмалар маҳсулотини ишлаб чиқариш бозоридаги рақобат ҳолати халқаро тан олинган HHI (Ҳерфиндал-Ҳиршман индекси) орқали баҳоланганда, индекс натижаси 5 минг 819 пунктга тенг бўлганлиги ва ушбу товар бозорида рақобат муҳити ривожланмаганлиги аниқланди.
Шунингдек, сувни филтрлаш ёки тозалаш учун ускуна ва қурилмаларнинг мамлакатимизда ишлаб чиқарилган товарлар билан тўйинганлик даражаси 2024 йилда 4,3 фоизни ташкил этганлиги аниқланди.

Проведён анализ рынка оборудования и устройств для фильтрации и очистки воды
Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции изучил конкурентную среду на рынке оборудования и устройств для фильтрации и очистки воды, а также уровень насыщенности внутреннего рынка товарами отечественного производства.
В 2024 году 708 предприятий импортировали из 41 государства 853 тысячи единиц оборудования и устройств для фильтрации и очистки воды на общую сумму 47,7 млн долларов США. В структуре импорта 73 процента пришлось на Китай, 11 процентов — на Россию, 9 процентов — на Турцию, а оставшиеся 7 процентов — на другие 38 государств.
При изучении уровня концентрации импорта установлено, что на долю 5 крупнейших предприятий-импортёров пришлось в совокупности 46 процентов общего объёма импорта.
В рамках анализа состояние конкуренции на рынке производства оборудования и устройств для фильтрации и очистки воды было оценено с использованием международно признанного индекса HHI (индекса Херфиндаля–Хиршмана). По результатам оценки значение индекса составило 5 819 пунктов, что свидетельствует о недостаточном развитии конкурентной среды на данном товарном рынке.
Кроме того, было установлено, что уровень насыщенности данного сегмента товарами отечественного производства в 2024 году составил 4,3 процента.