Касбий салоҳиятни оширишга қаратилган ўқув дастурлари ишлаб чиқилди
Мазкур дастурлар Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 29 июлдаги “Маиший коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш чора-тадбирлари”га бағишланган тақдимотда берилган топшириқлар ҳамда Қўмита фаолияти бўйича ўтказилган муҳокама йиғилиши якунида тасдиқланган “Йўл харитаси” доирасида ишлаб чиқилди.
Шунингдек, Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази Қўмита тизими ходимларини ва бошқа муассасалар ходимларини даврий равишда касбга ўқитиш ва малакасини ошириш бўйича илмий асосланган, халқаро стандартларга мос методик мезонлар ишлаб чиқиб, амалиётга жорий этмоқда.
Ишлаб чиқилган ўқув дастурлари:
- Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ва уларнинг лойиҳаларини қабул қилишдан олдин рақобатга таъсирини баҳолаш;
- Рақобатга зид келишувлар, тил бириктириш ва инсофсиз рақобатга қарши курашишни такомиллаштириш;
- Реклама соҳасида қонунчиликка риоя этилишини назорат қилиш механизмлари;
- Табиий монополиялар ва устун мавқега эга субъектлар томонидан суиистеъмол ҳолатларининг олдини олиш;
- Товар, молия ва рақамли бозорларда рақобат муҳитини таъминлаш;
- Товар-хом ашё биржалари фаолиятини тартибга солиш;
- Танлов (тендер) савдоларида рақобатни таъминлаш, шаффофлик талаблари ва қонунчиликка риоя этилишини назорат қилиш;
- Иқтисодий концентрация ва давлат кўмагини монополияга қарши тартибга солиш;
- Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмлари.
Ушбу ўқув дастурлари Қўмита тизими ходимларининг билим ва кўникмаларини ошириш, рақобат сиёсатини самарали амалга ошириш ҳамда замонавий ёндашувлар асосида институционал салоҳиятни мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Разработаны учебные программы, направленные на повышение профессионального потенциала
Данные учебные программы разработаны в рамках «Дорожной карты», утверждённой по итогам обсуждения деятельности Комитета, а также на основе поручений, озвученных в ходе презентации, посвящённой мерам по борьбе с бытовой коррупцией и её предупреждению, состоявшейся 29 июля 2025 года под председательством Президента Республики Узбекистан.
Кроме того, Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции разрабатывает и внедряет научно обоснованные, соответствующие международным стандартам методические подходы по регулярному обучению и повышению квалификации сотрудников системы Комитета, а также работников других организаций.
Разработанные учебные программы включают:
- Оценку влияния нормативно-правовых актов и их проектов на конкуренцию до их принятия;
- Совершенствование борьбы с антиконкурентными соглашениями, сговорами и недобросовестной конкуренцией;
- Механизмы контроля за соблюдением законодательства в сфере рекламы;
- Предотвращение злоупотреблений со стороны субъектов естественных монополий и доминирующих предприятий;
- Обеспечение конкурентной среды на товарных, финансовых и цифровых рынках;
- Регулирование деятельности товарно-сырьевых бирж;
- Обеспечение конкуренции, прозрачности и соблюдения законодательства в тендерных (конкурсных) процедурах;
- Антимонопольное регулирование экономической концентрации и государственной поддержки;
- Механизмы защиты прав потребителей.
Данные учебные программы направлены на повышение знаний и навыков сотрудников системы Комитета, эффективную реализацию конкурентной политики, а также укрепление институционального потенциала на основе современных подходов.