Эконометрик таҳлилларга VAR модели жорий этилди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан иқтисодий таҳлил ва прогнозлаш соҳасида замонавий илмий ёндашувларни амалиётга жорий этиш ишлари изчил давом эттирилмоқда.
Хусусан, ҳозирги вақтга қадар бозор таҳлиллари ARIMA модели асосида нархлар динамикаси ва қисқа муддатли тенденциялар самарали баҳолаб келинган бўлса, бугунги кунда Марказ таҳлил ишларини янада илғор бўлган — VAR (Vector Autoregression) эконометрик модели орқали амалга оширмоқда.
VAR модели жорий этилиши натижасида:
- бозордаги ўзгаришлар олдиндан аниқроқ прогноз қилинади;
- иқтисодий кўрсаткичлар ўртасидаги яширин ва кўп қиррали боғлиқликларни ҳамда турли иқтисодий омиллар (нарх, импорт, талаб ва ҳ.к.) ўртасидаги реал таъсир занжирини очиб беради;
- бозорда юзага келадиган ўзгаришлар ва шокларнинг таъсирини олдиндан баҳолаш имконини яратади;
- бир вақтнинг ўзида бир нечта омилларни ҳисобга олган ҳолда аниқ ва ишончли прогнозлар тайёрлашни таъминлайди;
- давлат органлари ва бозор иштирокчилари учун асосланган қарорлар қабул қилишга хизмат қилади;
- таҳлилларни содда статистикадан — чуқур илмий хулосалар даражасига олиб чиқади.
Хулоса қилиб айтганда, VAR модели жорий этилиши иқтисодий таҳлилларни сифат жиҳатдан янги босқичга олиб чиқади. Яъни, VAR модели орқали таҳлиллар фақат ҳолатни қайд этиш билан чекланмайди — у иқтисодий жараёнларни тушунтириш, прогноз қилиш ва уларга таъсир этувчи омилларни чуқур англаш имконини беради. Бу эса таҳлилларни оддий кузатувдан — чуқур илмий асосланган прогноз ва самарали қарорлар қабул қилиш даражасига олиб чиқади.
Марказ фаолияти бугунги кунда маълумотлар таҳлилидан — стратегик прогнозлаш ва қарор қабул қилишга хизмат қилувчи илмий платформага айланиб бормоқда.

В эконометрический анализ внедрена модель VAR
Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции последовательно внедряет современные научные подходы в сфере экономического анализа и прогнозирования.
В частности, если ранее рыночные исследования эффективно проводились с использованием модели ARIMA, позволяющей оценивать динамику цен и краткосрочные тенденции, то в настоящее время Центр переходит на более продвинутую эконометрическую модель — VAR (Vector Autoregression).
Внедрение модели VAR позволяет:
- более точно прогнозировать изменения на рынке;
- выявлять скрытые и многомерные взаимосвязи между экономическими показателями, а также реальные причинно-следственные цепочки между факторами (цены, импорт, спрос и др.);
- заранее оценивать влияние рыночных шоков и изменений;
- формировать точные и надёжные прогнозы с учётом одновременно нескольких факторов;
- обеспечивать основу для принятия обоснованных решений государственными органами и участниками рынка;
- выводить анализ с уровня простой статистики на уровень глубоких научных выводов.
В целом, внедрение модели VAR выводит экономический анализ на качественно новый уровень. Теперь анализ не ограничивается фиксацией текущего состояния — он позволяет глубже понимать экономические процессы, прогнозировать их развитие и выявлять ключевые факторы влияния.
Таким образом, деятельность Центра трансформируется из анализа данных в научную платформу, ориентированную на стратегическое прогнозирование и поддержку принятия решений.