Йод ва йод бирикмалари бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан йод ва йод бирикмалари бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 38 та корхона томонидан 13 та давлатдан жами 6,4 млн АҚШ долларлик (140 тн) йод ва йод бирикмалари импорт қилинган.
- Венгрия — 42%
- Германия — 28%
- Россия — 20%
- Бошқа давлатлар — 9%
Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 67% тўғри келган.
2024 йилда экспорт ҳолати мавжуд эмас.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 5 та корхона томонидан 21 млрд сўмлик (44 тн) йод ва йод бирикмалари ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ҳисоб-китобларга кўра, ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 23,7% ни ташкил этган.
Хулоса: Йод ва йод бирикмалари бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш етарли даражада шаклланмаган. Шу билан бирга, бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда. Бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Iodine and iodine compounds market analyzed
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee studied the competitive environment in the iodine and iodine compounds market, as well as the level of saturation of the domestic market with locally produced goods.
Imports: in 2024, 38 companies imported iodine and iodine compounds from 13 countries totaling USD 6.4 million (140 tons).
Main import shares: The top 5 importing companies accounted for 67% of total imports.
- Hungary — 42%
- Germany — 28%
- Russia — 20%
- Other countries — 9%
In 2024, there were no exports.
Domestic production: in 2024, 5 companies produced iodine and iodine compounds worth 21 billion UZS (44 tons).
Saturation level: according to calculations, the domestic market saturation with local products amounted to 23.7%.
It should be noted that under current regulations, a market is considered saturated when this показатель exceeds 80%.
Conclusion: domestic production in the iodine and iodine compounds market remains insufficient. At the same time, demand for these products remains high, indicating opportunities for expanding production capacity and implementing new investment projects.