Йод ва йод бирикмалари бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан йод ва йод бирикмалари бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 38 та корхона томонидан 13 та давлатдан жами 6,4 млн АҚШ долларлик (140 тн) йод ва йод бирикмалари импорт қилинган.
- Венгрия — 42%
- Германия — 28%
- Россия — 20%
- Бошқа давлатлар — 9%
Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 67% тўғри келган.
2024 йилда экспорт ҳолати мавжуд эмас.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 5 та корхона томонидан 21 млрд сўмлик (44 тн) йод ва йод бирикмалари ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ҳисоб-китобларга кўра, ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 23,7% ни ташкил этган.
Хулоса: Йод ва йод бирикмалари бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш етарли даражада шаклланмаган. Шу билан бирга, бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда. Бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Рынок йода и йодных соединений проанализирован
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции изучены конкурентная среда на рынке йода и йодных соединений, а также уровень насыщенности внутреннего рынка продукцией отечественного производства.
Импорт: в 2024 году 38 предприятиями из 13 стран было импортировано йода и йодных соединений на сумму 6,4 млн долларов США (140 тонн).
Основная доля импорта: Доля 5 крупнейших импортёров составила 67% от общего объёма импорта.
- Венгрия — 42%
- Германия — 28%
- Россия — 20%
- Другие страны — 9%
Внутреннее производство: в 2024 году 5 предприятиями произведено йода и йодных соединений на сумму 21 млрд сумов (44 тонны).
Уровень насыщенности: по расчётам, уровень насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией составил 23,7%.
Вывод: на рынке йода и йодных соединений объёмы отечественного производства остаются недостаточными. При этом спрос на данную продукцию сохраняется высоким, что свидетельствует о наличии возможностей для расширения производственных мощностей и реализации новых инвестиционных проектов.