Казеин елими бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан казеин елими бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 7 та корхона томонидан 3 та давлатдан жами 328 минг АҚШ долларлик (1,3 тн) казеин елими импорт қилинган.
Импортнинг асосий қисми: Энг йирик 2 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 97% тўғри келган.
- Хитой — 97%
- Қирғизистон — 2%
- Беларусь — 1%
2024 йилда казеин елими экспорти амалга оширилмаган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 1 та корхона томонидан 292 млн сўмлик (11 тн) казеин елими ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ҳисоб-китобларга кўра, ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 0,8% ни ташкил этган.
Хулоса: Казеин елими бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш жуда паст даражада шаклланган. Импорт юқори концентрацияга эга бўлиб, бозорда рақобат муҳити етарлича ривожланмаган. Шу билан бирга, ушбу маҳсулотга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда, бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун кенг имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Casein glue market analyzed
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee studied the competitive environment in the casein glue market, as well as the level of saturation of the domestic market with locally produced goods.
Imports: in 2024, 7 companies imported casein glue from 3 countries totaling USD 328 thousand (1.3 tons).
Main import shares: The top 2 importing companies accounted for 97% of total imports.
- China — 97%
- Kyrgyzstan — 2%
- Belarus — 1%
In 2024, there were no exports of casein glue.
Domestic production: in 2024, 1 company produced casein glue worth 292 million UZS (11 tons).
Saturation level: according to calculations, the domestic market saturation with local products amounted to 0.8%.
It should be noted that under current regulations, a market is considered saturated when this показатель exceeds 80%.
Conclusion: domestic production in the casein glue market remains extremely low. Imports are highly concentrated, and the competitive environment is underdeveloped. At the same time, demand for this product remains high, indicating significant opportunities for expanding production capacity and implementing new investment projects.