Казеин елими бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан казеин елими бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 7 та корхона томонидан 3 та давлатдан жами 328 минг АҚШ долларлик (1,3 тн) казеин елими импорт қилинган.
Импортнинг асосий қисми: Энг йирик 2 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 97% тўғри келган.
- Хитой — 97%
- Қирғизистон — 2%
- Беларусь — 1%
2024 йилда казеин елими экспорти амалга оширилмаган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 1 та корхона томонидан 292 млн сўмлик (11 тн) казеин елими ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ҳисоб-китобларга кўра, ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 0,8% ни ташкил этган.
Хулоса: Казеин елими бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш жуда паст даражада шаклланган. Импорт юқори концентрацияга эга бўлиб, бозорда рақобат муҳити етарлича ривожланмаган. Шу билан бирга, ушбу маҳсулотга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда, бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун кенг имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Рынок казеинового клея проанализирован
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции изучены конкурентная среда на рынке казеинового клея, а также уровень насыщенности внутреннего рынка продукцией отечественного производства.
Импорт: в 2024 году 7 предприятиями из 3 стран было импортировано казеинового клея на сумму 328 тыс. долларов США (1,3 тонны).
Основная доля импорта: Доля 2 крупнейших импортёров составила 97% от общего объёма импорта.
- Китай — 97%
- Кыргызстан — 2%
- Беларусь — 1%
В 2024 году экспорт казеинового клея не осуществлялся.
Внутреннее производство: в 2024 году 1 предприятием произведено казеинового клея на сумму 292 млн сумов (11 тонн).
Уровень насыщенности: по расчётам, уровень насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией составил 0,8%.
Вывод: на рынке казеинового клея объёмы отечественного производства остаются на крайне низком уровне. Импорт характеризуется высокой концентрацией, а конкурентная среда недостаточно развита. В то же время спрос на данную продукцию остаётся высоким, что свидетельствует о наличии широких возможностей для расширения производственных мощностей и реализации новых инвестиционных проектов.