Mеморандум доирасида амалий ҳамкорлик тадбирлари изчил давом этмоқда
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ҳамда Тошкент давлат юридик университети ўртасида имзоланган ўзаро англашув меморандуми доирасида амалий ҳамкорлик тадбирлари изчил давом этмоқда.
Мазкур меморандум доирасида бугун Рақобат қўмитасида Тошкент давлат юридик университети талабалари учун давра суҳбати ташкил этилди. Тадбирда Қўмита масъул ходимлари томонидан, мамлакатимизда рақобат муҳитини шакллантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида атрофлича маълумотлар берилди.
Давра суҳбати давомида иштирокчиларга:
“Рақобат тўғрисида”ги қонуннинг асосий қоидалари,
“Реклама тўғрисида”ги қонун талаблари,
товар ва хизматлар бозорида ҳалол рақобатни таъминлаш механизмлари,
монополияга қарши тартибга солиш амалиёти каби масалалар юзасидан тушунтиришлар берилди.
Шунингдек, магистрантлар соҳадаги амалий кейслар билан таништирилиб, рақобат ҳуқуқини қўллаш амалиёти бўйича мутахассислар билан очиқ мулоқот ўтказдилар ҳамда уларни қизиқтирган саволларга жавоблар берилди.
Бундай тадбирлар ёш ҳуқуқшуносларда рақобат ҳуқуқи соҳаси бўйича амалий билим ва кўникмаларни шакллантириш, шунингдек давлат органлари ва илмий-тадқиқот муассасалари ўртасидаги илмий-амалий ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

В рамках Меморандума практические мероприятия сотрудничества последовательно продолжаются
Практические мероприятия сотрудничества последовательно продолжаются в рамках Меморандума о взаимопонимании, подписанного между Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции и Ташкентского государственного юридического университета.
В рамках данного меморандума сегодня в Комитете по конкуренции был организован круглый стол для студентов Ташкентского государственного юридического университета. В ходе мероприятия ответственными сотрудниками Комитета была представлена подробная информация о проводимых в нашей стране реформах в сфере формирования конкурентной среды и защиты прав потребителей.
В ходе круглого стола участникам были разъяснены:
основные положения Закона «О конкуренции»;
требования Закона «О рекламе»;
механизмы обеспечения добросовестной конкуренции на рынках товаров и услуг;
практика антимонопольного регулирования.
Также магистранты были ознакомлены с практическими кейсами в данной сфере, провели открытую дискуссию со специалистами по вопросам применения конкурентного права и получили ответы на интересующие их вопросы.
Подобные мероприятия способствуют формированию у молодых юристов практических знаний и навыков в области конкурентного права, а также дальнейшему укреплению научно-практического сотрудничества между государственными органами и научно-исследовательскими учреждениями.