Mеморандум доирасида амалий ҳамкорлик тадбирлари изчил давом этмоқда
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ҳамда Тошкент давлат юридик университети ўртасида имзоланган ўзаро англашув меморандуми доирасида амалий ҳамкорлик тадбирлари изчил давом этмоқда.
Мазкур меморандум доирасида бугун Рақобат қўмитасида Тошкент давлат юридик университети талабалари учун давра суҳбати ташкил этилди. Тадбирда Қўмита масъул ходимлари томонидан, мамлакатимизда рақобат муҳитини шакллантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида атрофлича маълумотлар берилди.
Давра суҳбати давомида иштирокчиларга:
“Рақобат тўғрисида”ги қонуннинг асосий қоидалари,
“Реклама тўғрисида”ги қонун талаблари,
товар ва хизматлар бозорида ҳалол рақобатни таъминлаш механизмлари,
монополияга қарши тартибга солиш амалиёти каби масалалар юзасидан тушунтиришлар берилди.
Шунингдек, магистрантлар соҳадаги амалий кейслар билан таништирилиб, рақобат ҳуқуқини қўллаш амалиёти бўйича мутахассислар билан очиқ мулоқот ўтказдилар ҳамда уларни қизиқтирган саволларга жавоблар берилди.
Бундай тадбирлар ёш ҳуқуқшуносларда рақобат ҳуқуқи соҳаси бўйича амалий билим ва кўникмаларни шакллантириш, шунингдек давлат органлари ва илмий-тадқиқот муассасалари ўртасидаги илмий-амалий ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Within the framework of the Memorandum, practical cooperation activities continue steadily
Practical cooperation activities are consistently continuing within the framework of the Memorandum of Understanding signed between the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee and Tashkent State University of Law.
Within the framework of this memorandum, a roundtable discussion for students of Tashkent State University of Law was organized today at the Competition Committee. During the event, responsible officials of the Committee provided detailed information about the reforms being implemented in our country aimed at developing a competitive environment and protecting consumer rights.
During the roundtable, participants received explanations on:
the key provisions of the Law “On Competition”;
the requirements of the Law “On Advertising”;
mechanisms for ensuring fair competition in goods and services markets;
the practice of antimonopoly regulation.
In addition, master’s students were introduced to practical case studies in this field, held an open dialogue with experts on the application of competition law, and received answers to their questions.
Such events help develop practical knowledge and skills in competition law among young lawyers and further strengthen scientific and practical cooperation between government bodies and research institutions.