Ромлар учун герметик резиналар бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан ромлар (ойна/эшик рамкалари) учун герметик резиналар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 1 158 та корхона томонидан 58 та давлатдан жами 16,4 млн АҚШ долларлик (1 580 тн) ромлар учун герметик резиналар импорт қилинган.
Импортнинг асосий қисми: Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 27% тўғри келган.
Хитой — 52%
Россия — 14%
Туркия — 12%
Бошқа давлатлар — 22%
Экспорт ҳолати: 2024 йилда 20 та корхона томонидан 20 та давлатга жами 1,3 млн АҚШ долларлик (200 тн) ромлар учун герметик резиналар экспорт қилинган. Экспортнинг асосий қисми Қозоғистон (79%) ҳиссасига тўғри келган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 5 та корхона томонидан жами 8,7 млрд сўмлик (594 тн) ромлар учун герметик резиналар ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ҳисоб-китобларга кўра, ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 30,1% ни ташкил этган. Эслатиб ўтамиз, амалдаги тартибга кўра ушбу кўрсаткич 80% дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса: Ромлар учун герметик резиналар бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш ҳажми чекланган бўлиб, бозорда рақобат муҳити етарлича ривожланмаган. Шу билан бирга, ички бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда, бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун кенг имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Market for sealing rubbers for frames analyzed
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee conducted a study of the market for sealing rubbers for frames (windows and doors) in order to assess the competitive environment and the level of domestic market saturation with locally produced goods.
Imports: In 2024, 1,158 enterprises imported sealing rubbers for frames from 58 countries worth a total of USD 16.4 million (1,580 tons).
Main import share: The 5 largest importing companies account for 27% of total imports.
China — 52%
Russia — 14%
Turkey — 12%
Other countries — 22%
Exports: In 2024, 20 enterprises exported sealing rubbers for frames to 20 countries worth USD 1.3 million (200 tons). The main share of exports went to Kazakhstan (79%).
Domestic production: In 2024, 5 enterprises produced sealing rubbers for frames worth 8.7 billion soums (594 tons).
Saturation level: According to calculations, the level of domestic market saturation with locally produced goods amounted to 30.1%. It is noted that under current regulations, the market is considered saturated when this indicator exceeds 80%.
Conclusion: The market for sealing rubbers for frames is characterized by limited domestic production and an underdeveloped competitive environment. At the same time, demand for this product remains high, indicating broad opportunities for expanding production capacities and implementing new investment projects.