Марказ мутахассислари томонидан гуруч бозори таҳлил қилинди
Бугунги кунда мамлакатимизда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, ички бозорда барқарор нарх муҳитини шакллантириш ҳамда аҳолининг асосий истеъмол маҳсулотларига бўлган талабини қондириш масалалари муҳим аҳамият касб этмоқда. Шу нуқтаи назардан, гуруч маҳсулотини етиштиришдан тортиб уни якуний истеъмолчига етказишгача бўлган жараёнлар таҳлил қилинди.
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан ўтказилган таҳлилларга кўра, мамлакатимизда гуруч маҳсулотига бўлган йиллик эҳтиёж тахминан 368 минг тоннани ташкил этади. Шу билан бирга, республикада етиштирилаётган гуруч ҳажми мавжуд талабни қоплаш имконини бермоқда.
Таҳлиллар шуни кўрсатмоқдаки, гуруч бозорида:
- аҳолининг истеъмол эҳтиёжлари маҳаллий ишлаб чиқариш ҳисобидан қондирилмоқда
- бозор маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси юқори
- импорт ҳажми нисбатан кам улушни ташкил этмоқда
Шунингдек, республикада етиштирилган шолининг асосий қисми Хоразм, Сирдарё, Фарғона ва Андижон вилоятлари ҳиссасига тўғри келади.
Таҳлиллар давомида халқаро бозорлардаги гуруч нархлари ҳам ўрганилди. Маълумотларга кўра, дунёда гуруч нархлари давлатлар кесимида сезиларли фарқ қилмоқда. Айрим давлатларда энг паст нархлар кузатилса, Япония, АҚШ ва Канада каби мамлакатларда энг юқори нархлар шаклланган.
Шу билан бирга, иқтисодий моделлар асосида ўтказилган ҳисоб-китоблар гуруч нархларида кескин ўсиш тенденцияси мавжуд эмаслигини кўрсатмоқда. Прогнозларга кўра, ташқи ва ички шоклар кузатилмаган тақдирда, яқин ойларда бозордаги нархлар барқарор сақланиши мумкин.

Специалистами Центра проанализирован рынок риса
В настоящее время вопросы обеспечения продовольственной безопасности, формирования стабильной ценовой среды на внутреннем рынке, а также удовлетворения спроса населения на основные потребительские товары приобретают особую актуальность. В этой связи были проанализированы процессы от выращивания риса до его доведения до конечного потребителя.
Согласно анализу, проведённому Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции, годовая потребность в рисе в стране составляет примерно 368 тыс. тонн. При этом объёмы производства риса в республике позволяют покрывать существующий спрос.
Анализ показал, что на рынке риса:
- потребности населения в основном удовлетворяются за счёт отечественного производства
- уровень насыщенности рынка местной продукцией является высоким
- доля импорта остаётся относительно низкой
Также установлено, что основная часть выращиваемого в республике риса приходится на Хорезмскую, Сырдарьинскую, Ферганскую и Андижанскую области.
В ходе анализа были изучены и цены на рис на международных рынках. Согласно данным, цены на рис значительно различаются по странам. В ряде государств наблюдаются самые низкие цены, тогда как в таких странах, как Япония, США и Канада, сформировались наиболее высокие цены.
Вместе с тем расчёты, проведённые на основе экономических моделей, показывают отсутствие тенденции к резкому росту цен на рис. По прогнозам, при отсутствии внешних и внутренних шоков цены на рынке в ближайшие месяцы могут оставаться стабильными.