Германия тажрибаси ва Ўзбекистонда рақобат сиёсатини ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори О.Жумаев Германия Федерал картель идораси (Bundeskartellamt) вакили, доктор Феликс Энгельзинг билан учрашув ўтказди.
Учрашувда устун мавқени суиистеъмол қилиш ҳолатларини тергов қилиш, рақамли бозорларда рақобатни таъминлаш, иқтисодий таҳлил усулларини амалиётга жорий этиш ҳамда рақобат органлари ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Томонлар халқаро тажриба алмашиш, мутахассислар салоҳиятини ошириш ва рақобат қонунчилигини қўллаш амалиётини янада такомиллаштириш йўналишларида ҳамкорликни давом эттиришга тайёр эканликларини таъкидладилар.

Германский опыт и перспективы развития конкурентной политики в Узбекистане обсуждены
Директор Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции О. Джумаев провёл встречу с представителем Федерального ведомства по картелям Германии (Bundeskartellamt), доктором Феликсом Энгельзингом.
В ходе встречи были подробно обсуждены вопросы расследования случаев злоупотребления доминирующим положением, обеспечения конкуренции на цифровых рынках, внедрения методов экономического анализа в практическую деятельность, а также расширения сотрудничества между конкурентными ведомствами.
Стороны подчеркнули готовность продолжать сотрудничество в направлениях обмена международным опытом, повышения квалификации специалистов и дальнейшего совершенствования практики применения законодательства о конкуренции.