Фарғона вилоятида қурилиш материаллари саноати имкониятлари ўрганилди
Вилоятда қурилиш соҳасини янги босқичга олиб чиқиш мақсадида Марказ директори О.Жумаев ишчи гуруҳ билан биргаликда бир қатор қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи корхоналар фаолиятини яқиндан ўрганди.
Ўрганишлар давомида ишлаб чиқариш қувватлари, хомашё таъминоти, маҳаллийлаштириш, экспорт, логистика ва малакали кадрлар тайёрлаш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, газобетон ишлаб чиқариш учун зарур хомашё базасини яхшилаш, полиэтилен ва полипропилен таъминотини кенгайтириш, импорт кимёвий қўшимчаларини маҳаллийлаштириш ҳамда тайёр маҳсулотлар экспортини ошириш бўйича таклифлар билдирилди.
Ташрифлар якунида штабда ишчи гуруҳ иштирокида инновацион қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, мавжуд муаммолар ва уларнинг амалий ечимлари муҳокама қилинди.
Инновацион маҳсулотлар ишлаб чиқаришни рағбатлантириш ва янги инвестиция лойиҳаларини шакллантириш бўйича ўрганишлар давом эттирилмоқда.

Изучены возможности промышленности строительных материалов Ферганской области
В целях вывода строительной отрасли области на новый этап директор Центра О. Жумаев совместно с рабочей группой подробно ознакомился с деятельностью ряда предприятий по производству строительных материалов.
В ходе изучения были обсуждены вопросы, связанные с производственными мощностями, обеспечением сырьём, локализацией, экспортом, логистикой и подготовкой квалифицированных кадров.
Кроме того, были выдвинуты предложения по укреплению сырьевой базы для производства газобетона, расширению поставок полиэтилена и полипропилена, локализации импортируемых химических добавок, а также увеличению экспорта готовой продукции.
По итогам посещений в штабе с участием рабочей группы были обсуждены вопросы производства инновационных строительных материалов, имеющиеся проблемы и практические пути их решения.
Продолжается изучение вопросов стимулирования производства инновационной продукции и формирования новых инвестиционных проектов.