Сирдарё вилоятида иқтисодий ўсишнинг янги имкониятлари аниқланмоқда
Давлатимиз раҳбари томонидан 2026 йил 25 июнь куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида берилган топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида Сирдарё вилоятининг туман ва шаҳарларида мавжуд захира ва имкониятларни аниқлаш ҳамда ялпи ҳудудий маҳсулот ҳажмини оширишга қаратилган комплекс ўрганишлар олиб борилмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг 10–11 август кунлари Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ташаббуси билан мамлакатимиздаги 20 дан ортиқ етакчи илмий-тадқиқот муассасаларининг олимлари ва тегишли идоралар экспертлари иштирокида вилоятнинг туман ва шаҳарларида жойига чиққан ҳолда ўрганишлар ташкил этилиши кўзда тутилган.
Ўрганишларда, Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази, Тошкент архитектура ва қурилиш университети, Рақамли технологиялар ва сунъий интеллектни ривожлантириш илмий-тадқиқот институти, Космик мониторинг ва геоинновацион технологиялар маркази, Тошкент давлат транспорт университети, Тошкент кимё-технология институти, Тошкент фармацевтика институти, Гулистон давлат университети, Гулистон давлат педагогика институти ҳамда бошқа соҳавий ташкилотлар вакиллари иштирок этмоқда.
Ишчи гуруҳлар томонидан ҳар бир ҳудуднинг ижтимоий-иқтисодий ҳолати, мавжуд муаммолари, ишга солинмаган салоҳияти ва ўсиш нуқталари таҳлил қилиниб, устувор тадқиқот йўналишлари ҳамда амалий чоралар белгилаб олинмоқда.
Ўрганишлар натижасида янги инвестиция лойиҳаларини шакллантириш, мавжуд корхоналар қувватларидан тўлиқ фойдаланиш, янги иш ўринлари яратиш ва ҳудудларнинг иқтисодий салоҳиятини оширишга қаратилган аниқ таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилади.

В Сырдарьинской области выявляются новые возможности для экономического роста
В целях обеспечения исполнения поручений, данных Президентом Республики Узбекистан на видеоселекторном совещании, состоявшемся 25 июня 2026 года, в районах и городах Сырдарьинской области проводятся комплексные исследования, направленные на выявление имеющихся резервов и возможностей, а также увеличение объёма валового регионального продукта.
В частности, 10–11 августа текущего года по инициативе Центра исследований конкурентной политики и защиты прав потребителей при Комитете по конкуренции предусмотрено проведение выездных исследований в районах и городах области с участием учёных более чем 20 ведущих научно-исследовательских учреждений страны и экспертов соответствующих ведомств.
В исследованиях принимают участие представители Центра исследований конкурентной политики и защиты прав потребителей при Комитете по конкуренции, Ташкентского архитектурно-строительного университета, Научно-исследовательского института развития цифровых технологий и искусственного интеллекта, Центра космического мониторинга и геоинновационных технологий, Ташкентского государственного транспортного университета, Ташкентского химико-технологического института, Ташкентского фармацевтического института, Гулистанского государственного университета, Гулистанского государственного педагогического института, а также других профильных организаций.
Рабочими группами проводится анализ социально-экономического состояния каждого региона, существующих проблем, неиспользованного потенциала и точек роста, по итогам которого определяются приоритетные направления исследований и практические меры.
По результатам исследований будут разработаны конкретные предложения и рекомендации, направленные на формирование новых инвестиционных проектов, повышение эффективности использования мощностей действующих предприятий, создание новых рабочих мест и дальнейшее укрепление экономического потенциала территорий.