Сирдарёнинг янги иқтисодий драйверлари: 100 дан ортиқ лойиҳа депутатлар муҳокамасида
Давлатимиз раҳбарининг топшириқларига мувофиқ, "Ақл маркази – ҳокимлик – Халқ депутатлари Кенгаши" тамойили асосида Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан Сирдарё вилоятининг туман ва шаҳарларида мавжуд захира ва имкониятларни ишга солиш бўйича ишлаб чиқилган “Йўл хариталари” бугун Халқ депутатлари Сирдарё вилояти Кенгашининг 41-сессиясида муҳокама қилинди.
Таҳлиллар натижасида ҳудудлардаги фойдаланилмаётган захиралар, тизимли муаммолар ва янги ўсиш имкониятлари ўрганилиб, “Йўл хариталари” доирасида 100 дан ортиқ чора-тадбирлар белгиланди.
Мазкур чора-тадбирлар саноат, қишлоқ хўжалиги, хизматлар ва транспорт-логистика соҳаларидаги мавжуд имкониятларни сафарбар этиб, янги лойиҳаларни амалга ошириш ва ҳудуд иқтисодиётининг ўсиш драйверларини кенгайтириш имконини беради.
Сессияда “Йўл хариталари”да белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш ҳамда уларнинг амалга оширилишини тизимли назорат қилиб бориш бўйича вазифалар белгилаб олинди.

New Economic Drivers of Syrdarya: More Than 100 Projects Discussed by Deputies
In accordance with the instructions of the Head of our State, and based on the principle of “Think Tank — Hokimiyat — Council of People’s Deputies,” the Competition Policy and Consumer Rights Research Center developed Roadmaps aimed at utilizing existing reserves and opportunities in the districts and cities of Syrdarya Region. These Roadmaps were discussed today at the 41st session of the Council of People’s Deputies of Syrdarya Region.
Based on the analysis, untapped reserves, systemic challenges, and new growth opportunities in the regions were identified, with more than 100 measures outlined within the framework of the Roadmaps.
These measures will help mobilize the existing potential in industry, agriculture, services, and transport and logistics, facilitate the implementation of new projects, and expand the drivers of regional economic growth.
At the session, tasks were defined to ensure the implementation of the measures outlined in the Roadmaps, as well as to establish systematic oversight and monitoring of their implementation.