Сирдарёнинг янги иқтисодий драйверлари: 100 дан ортиқ лойиҳа депутатлар муҳокамасида
Давлатимиз раҳбарининг топшириқларига мувофиқ, "Ақл маркази – ҳокимлик – Халқ депутатлари Кенгаши" тамойили асосида Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан Сирдарё вилоятининг туман ва шаҳарларида мавжуд захира ва имкониятларни ишга солиш бўйича ишлаб чиқилган “Йўл хариталари” бугун Халқ депутатлари Сирдарё вилояти Кенгашининг 41-сессиясида муҳокама қилинди.
Таҳлиллар натижасида ҳудудлардаги фойдаланилмаётган захиралар, тизимли муаммолар ва янги ўсиш имкониятлари ўрганилиб, “Йўл хариталари” доирасида 100 дан ортиқ чора-тадбирлар белгиланди.
Мазкур чора-тадбирлар саноат, қишлоқ хўжалиги, хизматлар ва транспорт-логистика соҳаларидаги мавжуд имкониятларни сафарбар этиб, янги лойиҳаларни амалга ошириш ва ҳудуд иқтисодиётининг ўсиш драйверларини кенгайтириш имконини беради.
Сессияда “Йўл хариталари”да белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш ҳамда уларнинг амалга оширилишини тизимли назорат қилиб бориш бўйича вазифалар белгилаб олинди.

Новые экономические драйверы Сырдарьи: более 100 проектов обсуждены депутатами
В соответствии с поручениями Главы нашего государства, на основе принципа «Мозговой центр — хокимият — Кенгаш народных депутатов», разработанные Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей «Дорожные карты» по эффективному использованию имеющихся резервов и возможностей в районах и городах Сырдарьинской области сегодня были обсуждены на 41-й сессии Кенгаша народных депутатов Сырдарьинской области.
По результатам анализа были изучены неиспользуемые резервы, системные проблемы и новые возможности для роста в регионах, а в рамках «Дорожных карт» определено более 100 мероприятий.
Эти мероприятия позволят мобилизовать имеющийся потенциал в промышленности, сельском хозяйстве, сфере услуг и транспортно-логистическом секторе, реализовать новые проекты и расширить драйверы экономического роста региона.
На сессии были определены задачи по обеспечению реализации мероприятий, предусмотренных «Дорожными картами», а также их системному контролю и мониторингу.