Тадқиқотлар маркази томонидан ўқув курсларининг навбатдаги дастури бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 28-31 январь кунлари Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан “Ҳуқуқни қўллаш амалиёти” мавзусида навбатдаги ўқув курслари ташкил этилди.
Мазкур ўқув курсларда Қўмитанинг ҳудудий органлари ходимлари иштирок этишди.
Ўқув дастури доирасида:
Товар, молия ва рақамли бозорларни таҳлил қилиш, бозорга киришдаги тўсиқларни аниқлаш усуллари, монополияга қарши тартибга солиш механизмлари бўйича мутахассислар   томонидан батафсил тушунтиришлар берилди.
Картель келишувлар, инсофсиз рақобат амалиётлари ва уларни аниқлаш усуллари бўйича амалий машғулотлар ўтказилди.
Тендер савдолари ва давлат харидлари жараёнида рақобат қонунчилигини бузилиш ҳолатлари муҳокама қилинди.
Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, давлат томонидан тартибга солинадиган нархлар устидан назорат механизмлари бўйича тренинглар ўтказилди.
Курс якунида Қўмита раиси ўринбосари Ф. Карабаев томонидан иштирокчиларга махсус сертификатлар топширилди.
Ушбу курслар мамлакатимизда рақобат муҳитини такомиллаштириш ва қонунбузарликларнинг олдини олишда давлат органлари ходимларининг малака ва кўникмаларини оширишга хизмат қилади.

Проведена очередная программа обучающих курсов в Центре
28-31 января текущего года Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей организовал очередной обучающий курс на тему «Правоприменительная практика».
В обучающих курсах приняли участие сотрудники региональных органов Комитета.
В рамках учебной программы:
Подробные разъяснения дали специалисты по анализу товарных, финансовых и цифровых рынков, методам выявления барьеров входа на рынок, механизмам антимонопольного регулирования.
Были проведены практические занятия по картельным соглашениям, недобросовестной конкуренции и методам их выявления.
Обсуждались нарушения законодательства о конкуренции при проведении тендеров и государственных закупок.
Проводились тренинги по защите прав потребителей и механизмам контроля цен, регулируемых государством.
По окончании курса заместитель председателя Комитета Ф. Карабаев вручил участникам специальные сертификаты.
Данные курсы направлены на повышение квалификации и навыков государственных служащих в целях улучшения конкурентной среды в нашей стране и предупреждения правонарушений.