Тадқиқотлар маркази томонидан ўқув курсларининг навбатдаги дастури бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 28-31 январь кунлари Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан “Ҳуқуқни қўллаш амалиёти” мавзусида навбатдаги ўқув курслари ташкил этилди.
Мазкур ўқув курсларда Қўмитанинг ҳудудий органлари ходимлари иштирок этишди.
Ўқув дастури доирасида:
Товар, молия ва рақамли бозорларни таҳлил қилиш, бозорга киришдаги тўсиқларни аниқлаш усуллари, монополияга қарши тартибга солиш механизмлари бўйича мутахассислар   томонидан батафсил тушунтиришлар берилди.
Картель келишувлар, инсофсиз рақобат амалиётлари ва уларни аниқлаш усуллари бўйича амалий машғулотлар ўтказилди.
Тендер савдолари ва давлат харидлари жараёнида рақобат қонунчилигини бузилиш ҳолатлари муҳокама қилинди.
Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, давлат томонидан тартибга солинадиган нархлар устидан назорат механизмлари бўйича тренинглар ўтказилди.
Курс якунида Қўмита раиси ўринбосари Ф. Карабаев томонидан иштирокчиларга махсус сертификатлар топширилди.
Ушбу курслар мамлакатимизда рақобат муҳитини такомиллаштириш ва қонунбузарликларнинг олдини олишда давлат органлари ходимларининг малака ва кўникмаларини оширишга хизмат қилади.

Another training course program has been held by the Center
On January 28-31 of this year, Competition Policy and Consumer Rights Research Center organized another training course on the topic of "Law Enforcement Practice".
The training courses were attended by employees of the regional bodies of the Committee.
As part of the training program:
Detailed explanations were given by specialists in the analysis of commodity, financial and digital markets, methods for identifying barriers to market entry, and antitrust regulation mechanisms.
Practical classes were held on cartel agreements, unfair competition and methods for identifying them.
Violations of competition law during tenders and public procurement were discussed.
Trainings were held on consumer protection and mechanisms for controlling prices regulated by the state.
Upon completion of the course, Deputy Chairman of the Committee F. Karabayev presented special certificates to the participants.
These courses are aimed at improving the qualifications and skills of civil servants in order to improve the competitive environment in our country and prevent offenses.