Тасдиқланган графикка асосан ҳудудларда товар ҳомашё биржа иштирокчиларини янги савдо инструментлари ҳамда монополияга қарши комплаенс тизими бўйича малака ошириш ўқув семинари давом этмоқда
23 Октябрь 2024 16:17 1075 Чоп этиш
Жорий йилнинг 22-23 октябрь кунлари Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази “Ўзбекистон Республикаси товар-ҳомашё биржаси” АЖ билан ҳамкорликда Фарғона вилоятида “Товар ҳомашё биржа иштирокчиларини янги савдо инструментлари ҳамда монополияга қарши комплаенс тизими” мавзусида ўқув курси бўлиб ўтди.
Мазкур малака ошириш курсида, товар ҳомашё биржа иштирокчиларига (брокер, трейдер) рақамли иқтисодиёт, биржа савдоларидаги янги савдо инструментлар, жумладан икки томонлама қарама-қарши аукцион, деривативлар, фьючерс битимлари ҳамда клиринг ҳақида маълумотлар берилди.
Шу билан бирга, биржа иштирокчилари, давлат буюртмачилари ҳамда юқори ликвидли ва монопол турдаги маҳсулотларни сотувчи корхоналар вакилларига рақобатни чекловчи ҳаракатлар ҳамда нархлар манипуляциясини олдини олиш, биржа савдоларининг норматив ҳуқуқий асослари, биржа аъзолари учун ички назорат қоидалари ҳақида батафсил тушинтиришлар берилди.
Малака ошириш курси сўнгида биржа иштирокчиларига (брокер, трейдер) махсус сертификатлар топширилди.

Согласно утвержденному графику, в регионах продолжаются обучающие семинары для участников товарных бирж по новым инструментам торговли и системе антимонопольного комплаенса
22-23 октября текущего года Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей совместно с АО «Товарно-сырьевая биржа Республики Узбекистан» в Ферганской области проведен обучающий курс на тему «Новые торговые инструменты для участников товарно-сырьевых бирж и система обеспечения антимонопольного соответствия».
В ходе курса повышения квалификации участникам товарной биржи (брокерам, трейдерам) была предоставлена информация о цифровой экономике, новых торговых инструментах биржевой торговли, в том числе о двусторонних встречных аукционах, деривативах, фьючерсных контрактах, клиринге.
Одновременно участникам биржи, государственным заказчикам, представителям предприятий, реализующих высоколиквидную и монопольную продукцию, были даны подробные разъяснения о действиях, ограничивающих конкуренцию и пресекающих манипулирование ценами, нормативно-правовой базе биржевой торговли, правилах внутреннего контроля для членов биржи.
По окончании курса обучения участникам биржи (брокерам, трейдерам) были вручены специальные сертификаты.