Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 21 июлдаги 303/10-сон қарори асосида Ўзбекистон Республикаси Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ташкил этилган.
Марказ муассаса шаклидаги илмий ташкилот ҳисобланади.
Марказнинг асосий вазифалари
Товар ва молия бозорлари ва иқтисодиёт тармоқларида рақобат муҳитини таҳлил қилиш бўйича илмий тадқиқотлар ўтказиш, бозорга киришдаги мавжуд тўсиқларни таҳлил қилиш ва рақобатни ривожлантириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш.
Рақобат сиёсати, давлат харидлари, фонд биржаси, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва реклама бозорини такомиллаштириш масалалари бўйича фундаментал илмий тадқиқотлар олиб бориш, рақобат соҳасида самарали хорижий тажрибани жорий этиш ва уни миллий тизимга мувофиқлаштиришни таъминлаш.
Табиий монополияларни тубдан ислоҳ қилиш бўйича таклифлар ва дастурларни тайёрлаш, ушбу соҳаларда рақобатни ривожлантириш имконияти мавжуд бўлган бозорларни аниқлаш.
Иқтисодий таҳлил, монополияни тартибга солиш ва рақобат муҳитини ривожлантириш бўйича стратегик дастурларни ишлаб чиқиш, рақобатбардошликни ривожлантириш индексининг услубий асосларини ишлаб чиқиш ва унинг доимий сақланишини таъминлаш, рақобатнинг бошқа индекслари бўйича республиканинг ўрнини яхшилаш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш.
Рақобат сиёсати ва табиий монополиялар, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва реклама бозорини тартибга солиш масалалари бўйича илмий тадқиқотлар соҳасида лойиҳаларни амалга ошириш учун халқаро молия ташкилотлари ва бошқа ташкилотларнинг грантларини жалб қилиш.
Кадрларнинг малакаси ва салоҳиятини ошириш, шу жумладан, қўмита ва унинг ҳудудий органлари ходимлари ҳамда монополияга қарши назорат бўйича мутахассисларнинг тегишли ташкилотларда малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш бўйича услубий қўлланмалар ишлаб чиқиш, малака ошириш курсларини ташкил этиш.

Competition Policy and Consumer Rights Research Center under Competition Promotion and Consumer Protection Committee of the Republic of Uzbekistan was established by the decision of the Cabinet of Ministers No. 303/10 dated 21 July 2023.
The Centre is considered a scientific organisation in the form of an institution.
Objectives and functions
Conducting research to analyse the competitive environment in commodity and financial markets and industries, analyse existing barriers to market entry and develop proposals for the development of competition.
Conducting fundamental scientific research on competition policy, public procurement, stock exchange, consumer protection and improvement of the advertising market, ensuring the introduction of effective foreign experience in the field of competition and its harmonisation with the national system.
Preparation of proposals and programmes for radical reform of natural monopolies, identification of markets where there is an opportunity to develop competition in these spheres.
Elaboration of strategic programmes of economic analysis, regulation of monopoly and development of competitive environment, elaboration of methodological foundations of the Competitiveness Development Index and ensuring its constant maintenance, elaboration of proposals on improvement of the Republic's position in other competition indices.
Attracting grants from international financial organisations and other organisations to implement projects in the field of research on competition policy and natural monopolies, consumer protection and advertising market regulation.
Raising the qualifications and capacity of the personnel, including development of methodological manuals for professional development and retraining of employees of the Committee and its territorial bodies and antimonopoly control specialists in relevant organisations, organisation of professional development courses.