7 Январь 2025 15:17 1312 Чоп этиш
Марказий банк бир кишига расмийлаштирилиши мумкин бўлган банк карталари сонига чеклов киритди. Маълум қилинишича, вақтинчалик қоидалар 2025-йил 1-январдан 31-декабргача амал қилади.
Аввалроқ регулятор бир кишига 20 та карта, шу жумладан виртуал ва кобейджинг карталари учун лимит ўрнатилишини э’лон қилган эди. Бунда битта банкда кўпи билан 5 та банк картасини очиш мумкин бўлади. Ушбу чекловлар банкларнинг карталар эмиссияси бўйича ишини оптималлаштириш ва улардан фойдаланиш устидан назоратни кучайтиришга қаратилиши кутилмоқда. Ташаббусларни ишлаб чиқиш якунлангач, Марказий банк уларни жамоатчилик ва оммавий ахборот воситалари муҳокамасига қўйишни режалаштирмоқда.

Центральный банк ввёл ограничение на количество банковских карт
Центральный банк ввёл ограничение на количество банковских карт, которые могут быть оформлены на одного человека. Сообщается, что временные правила будут действовать с 1 января по 31 декабря 2025 года.
Ранее регулятор уже объявил об установлении лимит в 20 карт на одного человека, включая виртуальные и кобейджинговые карты. При этом в одном банке можно будет открыть не больше 5 банковских карт. Предполагается, что данные ограничения будут направлены на оптимизацию работы банков в части эмиссии карт и усиления контроля над их использованием. После завершения разработки инициатив Центробанк планирует вынести их на обсуждение с общественностью и СМИ.