Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан “Давлат харидлари соҳасида рақобатни таъминлаш” мавзусида малака ошириш курси ташкил этилди
8 Май 2025 17:12 2089 Чоп этиш
Курcнинг асосий мақсади:
Қўмита ва унинг ҳудудий органлари мутахассисларининг давлат харидлари жараёнида рақобатни таъминлаш соҳасидаги билим ва кўникмаларини ошириш, соҳадаги ҳуқуқбузарликларни аниқлаш ва олдини олиш бўйича амалий салоҳиятини кучайтиришга қаратилган.
⏺️ Давлат харидлари тизимидаги рақобат муҳитини таҳлил қилиш
⏺️ “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг асосий талаблари
⏺️ Тендер савдоларида кенг тарқалган ҳуқуқбузарлик ҳолатлари
⏺️ Ягона етказиб берувчилар реестри ва тўғридан-тўғри шартномаларни тузиш шартлари
⏺️ “Рақобат тўғрисида”ги Қонун талабларига мувофиқ савдоларни ўрганиш
⏺️ Махсус ахборот тизимлари орқали ўтказилган савдоларни таҳлил қилиш
⏺️ Тест синовлари ва амалий машғулотлар
Дарслар малакали мутахассислар томонидан олиб борилиб, иштирокчилар учун назарий билимлар ва амалий машғулотлар уйғунлашган ҳолда ўтказилди.
Мутахассислар давлат харидлари жараёнида рақобат муҳитини таъминлаш, қонунбузарликларни аниқлаш ва ҳуқуқий чоралар кўриш бўйича назарий ва амалий билимларга эга бўладилар.

Основная цель курса:
Повышение знаний и навыков специалистов Комитета и его территориальных органов в области обеспечения конкуренции в процессе государственных закупок, а также укрепление практического потенциала по выявлению и предотвращению правонарушений в этой сфере.
В рамках данного учебного курса охвачены следующие направления:
⏺️ Анализ конкурентной среды в системе государственных закупок
⏺️ Основные требования Закона "О государственных закупках"
⏺️ Распространенные правонарушения в тендерных торгах
⏺️ Реестр единственных поставщиков и условия заключения прямых контрактов
⏺️ Изучение торгов в соответствии с требованиями Закона "О конкуренции"
⏺️ Анализ торгов, проведенных через специальные информационные системы
⏺️ Тесты и практические занятия
Занятия проводились квалифицированными специалистами, и для участников была организована гармоничная связь теоретических знаний и практических упражнений.
Специалисты будут обладать теоретическими и практическими знаниями по обеспечению конкуренции в процессе государственных закупок, выявлению правонарушений и применению правовых мер.