Малака оширишда янги босқич: Марказ томонидан тизимли ўқув курслари ташкил этилмоқда
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан давлат органлари, тижорат банклари, фармацевтика ташкилотлари ва хўжалик юритувчи субъектлар ходимлари учун ташкил этилган қатор амалий ўқув курслари муваффақиятли якунланди.
Микрокредитбанк ходимлари учун ўтказилган махсус курсда “Рақобат тўғрисида”ги Қонун, давлат харидлари жараёнидаги рақобат қоидалари, тендерда инсофсиз рақобат ва картель келишувларни аниқлаш механизмлари бўйича амалий билим ва кўникмалар берилди.
Давлат ва хўжалик субъектлари вакиллари учун ташкил этилган курсда монополияга қарши комплаенс, рақамли платформаларда бозор ҳукмронлигини таҳлил қилиш, биржа савдоларида манипуляция ҳолатларини аниқлаш каби замонавий йўналишлар қамраб олинди.
Фармацевтика соҳаси учун махсус курсда дори воситалари ва тиббий буюмларни реализация қилишда лицензия талаблари, референт нарх шакллантириш, “Реклама тўғрисида”ги Қонун талаблари ва “FAIR TECH” ахборот тизимида аниқланган ҳуқуқбузарлик ҳолатлари муҳокама этилди.
Барча курслар Қўмита мутахассислари, олий таълим муассасалари олимлари ва соҳадаги етакчи экспертлар иштирокида юқори савияда ташкил этилди.

Новый этап в повышении квалификации: Центр организует системные учебные курсы
Центром исследований конкурентной политики и защиты прав потребителей при Антимонопольном комитете Узбекистана успешно завершён ряд практических учебных курсов для сотрудников государственных органов, коммерческих банков, фармацевтических организаций и субъектов хозяйствования.
На специальном курсе для сотрудников Микрокредитбанка были даны практические знания по Закону «О конкуренции», правилам конкуренции в процессе государственных закупок, механизмам выявления недобросовестной конкуренции и картельных соглашений в тендерах.
На курсе для представителей государственных и хозяйственных субъектов рассматривались современные направления, такие как антимонопольный комплаенс, анализ доминирования на цифровых платформах, выявление манипуляций на биржевых торгах.
В специальном курсе для фармацевтической отрасли обсуждались лицензионные требования при реализации лекарственных средств и медицинских изделий, формирование референтных цен, требования Закона «О рекламе», а также случаи правонарушений, выявленных в информационной системе “FAIR TECH”.
Все курсы были организованы на высоком уровне с участием специалистов Комитета, учёных вузов и ведущих экспертов отрасли.
Такие курсы, направленные на внедрение конкурентной политики в практику, обновление отраслевых знаний и повышение квалификации, систематически организуются Центром.