Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан иқтисодий таҳлил ва прогнозлаш йўналишида муҳим илмий натижалар тақдим этилмоқда.
14 Январь 2026 18:00 3574 Чоп этиш
Хусусан, Марказ директори, и.ф.д. Жумаев Олимжон Садуллoевич ҳамда Марказнинг бош илмий ходими Музаффар Тўйматов ҳаммуаллифлигида тайёрланган "Иқтисодий фаолликни баҳолашда илғор ёндашувлар ҳамда Ўзбекистонда бизнес фаоллиги индексини жорий этишнинг концептуал асослари" мавзусидаги илмий мақола "Marketing" журналида эълон қилинди.
Бизнес фаоллиги индекси (БФИ) методологияси халқаро PMI (Purchasing Managers’ Index) амалиётларига асосланган ҳолда ишлаб чиқилди. Методология иқтисодиётнинг жорий ҳолатини оператив баҳолашга қаратилган бўлиб, корхоналар фаолиятига оид сифат кўрсаткичлари асосида қисқа муддатли тенденцияларни аниқлаш имконини беради.
Мазкур индекс Ўзбекистонда макроиқтисодий таҳлилни такомиллаштириш, бизнес муҳитини баҳолаш ҳамда илм-фан ва амалиёт интеграциясини кучайтиришга хизмат қилади.

Центром исследований конкурентной политики и защиты прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции представляются важные научные результаты в области экономического анализа и прогнозирования.
14 Января 2026 18:00 3576 Распечатать
В частности, в журнале «Marketing» была опубликована научная статья на тему «Передовые подходы к оценке экономической активности и концептуальные основы внедрения Индекса деловой активности в Узбекистане», подготовленная в соавторстве директором Центра, доктором экономических наук Олимжоном Садуллоевичем Жумаевым, и главным научным сотрудником Центра Музаффаром Туйматовым.
Методология Индекса деловой активности (ИДА) разработана на основе международной практики PMI (Purchasing Managers’ Index). Данная методология ориентирована на оперативную оценку текущего состояния экономики и позволяет выявлять краткосрочные тенденции на основе качественных показателей деятельности предприятий.
Указанный индекс способствует совершенствованию макроэкономического анализа в Узбекистане, оценке деловой среды, а также усилению интеграции науки и практики.