“Давлат органларининг тадбиркорлик фаолиятига ноқонуний аралашувига йўл қўймаслик” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди
30 Январь 2026 18:00 2176 Чоп этиш
2026 йил 29 январь куни Тошкент шаҳрида Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ҳамда Савдо-саноат палатаси ҳамкорлигида “Давлат органларининг тадбиркорлик фаолиятига ноқонуний аралашувига йўл қўймаслик” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди.
Халқаро конференцияда Осиё тараққиёт банки, Жаҳон банки, Халқаро валюта жамғармаси, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (OECD), БМТнинг Савдо ва тараққиёт конференцияси (UNCTAD) каби нуфузли халқаро ташкилотлар экспертлари, шунингдек, давлат органлари вакиллари, тадбиркорлик субъектлари, фуқаролик жамияти ва илмий-тадқиқот доиралари вакиллари иштирок этди.
Конференцияда қуйидаги панель сессиялари бўлиб ўтади:
- “Тадбиркорлик фаолиятига давлат органларининг аралашувини чеклаш – институционал механизмлар”
- “Бизнес учун ортиқча бюрократик тўсиқларни бартараф этиш ва лицензиялаш жараёнларини соддалаштириш”
- “Текширув ва назорат жараёнларида рақамли ечимлар ва шаффофликни таъминлаш”
Халқаро анжуман Ўзбекистонда тадбиркорлик муҳитини янада яхшилаш, давлат органлари фаолиятида қонунийлик ва шаффофликни таъминлаш ҳамда рақобат сиёсатини ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этади.

Состоялась международная конференция на тему: «Предотвращение незаконного вмешательства государственных органов в предпринимательскую деятельность».
30 Января 2026 18:00 1873 Распечатать
29 января 2026 года в городе Ташкенте Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей, Уполномоченный при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства, а также Торгово-промышленная палата Узбекистана совместно провели международную конференцию на тему: «Предотвращение незаконного вмешательства государственных органов в предпринимательскую деятельность».
В международной конференции приняли участие эксперты авторитетных международных организаций, включая Азиатский банк развития, Всемирный банк, Международный валютный фонд, Организацию экономического сотрудничества и развития (ОЭСР / OECD), а также Конференцию ООН по торговле и развитию (UNCTAD), наряду с представителями государственных органов, субъектов предпринимательства, институтов гражданского общества и научно-исследовательских кругов.
В рамках конференции состоялись следующие панельные сессии:
- «Ограничение вмешательства государственных органов в предпринимательскую деятельность — институциональные механизмы»;
- «Устранение избыточных бюрократических барьеров для бизнеса и упрощение процедур лицензирования»;
- «Обеспечение прозрачности и внедрение цифровых решений в процессах проверок и контроля».
Международная конференция имеет важное значение для дальнейшего улучшения предпринимательской среды в Узбекистане, обеспечения законности и прозрачности в деятельности государственных органов, а также развития конкурентной политики.