Сиғими 300 литрдан ортиқ бўлган резервуарлар бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан сиғими 300 литрдан ортиқ бўлган резервуарлар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 113 та корхона томонидан 19 та давлатдан жами 7,5 млн АҚШ долларлик (1,4 минг тонна) резервуарлар импорт қилинган.
Импортнинг асосий қисми: энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 55% тўғри келган.
Хитой — 69%
Россия — 9%
Жанубий Корея — 7%
Бошқа давлатлар — 15%
Экспорт ҳолати: 2024 йилда 9 та корхона томонидан 5 та давлатга жами 49 минг АҚШ долларлик (98 тонна) резервуарлар экспорт қилинган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 16 та корхона томонидан жами 46,9 млрд сўмлик (1,1 минг тонна) резервуарлар ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 46 % ни ташкил этган. Эслатиб ўтамиз, ушбу кўрсаткич 80% дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса: Резервуарлар бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш улуши етарли даражада шаклланмаган бўлиб, бозор тўлиқ тўйинмаган. Шу билан бирга, ички талаб мавжуд бўлиб, бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Market analysis of reservoirs with a capacity of over 300 liters conducted
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee conducted an analysis of the competitive environment in the market of reservoirs with a capacity of over 300 liters, as well as the level of domestic market saturation with locally produced goods.
Imports: In 2024, 113 companies imported reservoirs from 19 countries totaling USD 7.5 million (1.4 thousand tons).
Main import structure: The top 5 importing companies accounted for 55% of total imports
China — 69%
Russia — 9%
South Korea — 7%
Other countries — 15%
Exports: In 2024, 9 companies exported reservoirs to 5 countries totaling USD 49 thousand (98 tons).
Domestic production: In 2024, 16 companies produced reservoirs worth UZS 46.9 billion (1.1 thousand tons).
Market saturation level: The domestic market saturation with local products amounted to 46%. It should be noted that a level above 80% indicates a saturated market.
Conclusion: The share of domestic production in the reservoir market remains insufficient, and the market is not yet saturated. At the same time, there is existing domestic demand, indicating opportunities for expanding production capacities and implementing new investment projects.