Буғдой ва ун бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан буғдой ва ун маҳсулотлари бозорида нархлар динамикаси, импорт-экспорт ҳолати ҳамда ички таъминот даражаси юзасидан таҳлил ўтказилди.
Таҳлилларга кўра:
-2026 йил январь–апрель ойларида биржа савдоларига 665 минг тоннадан ортиқ буғдой ва 353 минг тоннадан ортиқ ун маҳсулоти қўйилди;
- Буғдой нархларида ўсиш кузатилган бўлса-да, ун маҳсулотлари нархларида кескин ўзгариш қайд этилмади;
- Эконометрик таҳлил (ARIMA) натижаларига кўра, жорий йилнинг май–июль ойларида 1 кг 1-навли ун нархи ўртача 6,6 минг сўм атрофида шаклланиши кутилмоқда;
- Республикадаги ишлаб чиқариш қувватлари аҳолининг ун маҳсулотига бўлган эҳтиёжини 103 фоизгача қоплаш имконини бермоқда.
Шунингдек, буғдой импортининг деярли барчаси Қозоғистон ҳиссасига, экспортнинг асосий қисми эса Афғонистон бозори ҳиссасига тўғри келиши аниқланди.

Проведен анализ рынка пшеницы и муки
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции проведён анализ рынка пшеницы и мукомольной продукции, включая динамику цен, состояние импорта-экспорта и уровень внутреннего обеспечения.
- В январе–апреле 2026 года на биржевые торги было выставлено более 665 тыс. тонн пшеницы и свыше 353 тыс. тонн мукомольной продукции;
- Несмотря на рост цен на пшеницу, резких изменений цен на муку не зафиксировано;
- Согласно результатам эконометрического анализа (ARIMA), в мае–июле текущего года средняя цена 1 кг муки первого сорта ожидается на уровне около 6,6 тыс. сумов;
- Производственные мощности республики позволяют покрывать потребность населения в мукомольной продукции до 103 процентов.
Также установлено, что практически весь импорт пшеницы приходится на Казахстан, а основная часть экспорта ориентирована на рынок Афганистана.