Буғдой ва ун бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан буғдой ва ун маҳсулотлари бозорида нархлар динамикаси, импорт-экспорт ҳолати ҳамда ички таъминот даражаси юзасидан таҳлил ўтказилди.
Таҳлилларга кўра:
-2026 йил январь–апрель ойларида биржа савдоларига 665 минг тоннадан ортиқ буғдой ва 353 минг тоннадан ортиқ ун маҳсулоти қўйилди;
- Буғдой нархларида ўсиш кузатилган бўлса-да, ун маҳсулотлари нархларида кескин ўзгариш қайд этилмади;
- Эконометрик таҳлил (ARIMA) натижаларига кўра, жорий йилнинг май–июль ойларида 1 кг 1-навли ун нархи ўртача 6,6 минг сўм атрофида шаклланиши кутилмоқда;
- Республикадаги ишлаб чиқариш қувватлари аҳолининг ун маҳсулотига бўлган эҳтиёжини 103 фоизгача қоплаш имконини бермоқда.
Шунингдек, буғдой импортининг деярли барчаси Қозоғистон ҳиссасига, экспортнинг асосий қисми эса Афғонистон бозори ҳиссасига тўғри келиши аниқланди.

Wheat and Flour Market Analyzed
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee conducted an analysis of the wheat and flour market, including price dynamics, import-export conditions, and the level of domestic supply.
- More than 665 thousand tons of wheat and over 353 thousand tons of flour products were offered through exchange trading during January–April 2026;
- Although an increase in wheat prices was observed, no sharp changes were recorded in flour prices;
- According to the results of the econometric analysis (ARIMA), the average price of 1 kg of first-grade flour is expected to remain around 6,600 UZS during May–July of the current year;
- The country’s production capacities are sufficient to cover up to 103 percent of domestic demand for flour products.
The analysis also revealed that nearly all wheat imports account for Kazakhstan, while the main share of exports is directed to the Afghan market.