Монополияга қарши комплаенс бўйича навбатдаги ўқув курси ташкил этилди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан Монополияга қарши комплаенс жорий этилган ташкилотлар ходимлари учун монополияга қарши комплаенс бўйича ўқув курси ташкил этилди.
Ўқув курси доирасида иштирокчиларга рақобат тўғрисидаги қонунчиликнинг мазмун-моҳияти, унинг иқтисодиётдаги аҳамияти, устун мавқе, монополия ва табиий монополия тушунчалари, инсофсиз рақобат ҳолатлари, картель келишувлари, давлат харидлари ва биржа савдоларидаги талаблар, шунингдек, монополияга қарши комплаенс тизимини жорий этиш ва унинг самарадорлигини баҳолаш масалалари бўйича батафсил тушунчалар берилди.
Мазкур ўқув курси давлат органлари ва хўжалик юритувчи субъектларда монополияга қарши комплаенс тизимини самарали жорий этиш, рақобат муҳитини таъминлаш ҳамда қонунчиликка риоя этиш маданиятини шакллантиришга қаратилган.

Организован очередной учебный курс по антимонопольному комплаенсу
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции организован учебный курс по антимонопольному комплаенсу для сотрудников организаций, в которых внедрена система антимонопольного комплаенса.
В рамках учебного курса участникам были подробно разъяснены сущность законодательства о конкуренции, его значение для экономики, понятия доминирующего положения, монополии и естественной монополии, случаи недобросовестной конкуренции, картельные соглашения, требования в сфере государственных закупок и биржевых торгов, а также вопросы внедрения системы антимонопольного комплаенса и оценки её эффективности.
По итогам учебного курса участникам были вручены специальные сертификаты установленного образца.
Данный учебный курс направлен на эффективное внедрение системы антимонопольного комплаенса в государственных органах и хозяйствующих субъектах, обеспечение конкурентной среды, а также формирование культуры соблюдения законодательства.