Кимё саноатида ички бозор имкониятлари таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан кимё саноатида ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси таҳлил қилинди.
Таҳлилларга кўра, 2024 йилда кимё саноатида 1 883 та маҳаллий корхона томонидан 385 турдаги маҳсулот ишлаб чиқарилган. Шу билан бирга, ички бозорда юқори қўшимча қийматли айрим кимёвий маҳсулотлар бўйича импортга боғлиқлик сақланиб қолмоқда.
2024 йилда 92 та мамлакатдан 3,5 млрд долларлик кимё саноати маҳсулотлари импорт қилинган. Импортнинг асосий қисми фармацевтика, косметика, органик кимёвий бирикмалар, пигментлар ва бошқа саноат хомашёлари ҳиссасига тўғри келади.
Ўрганишлар 100 дан ортиқ кимё саноати товарлари бўйича ички бозор маҳаллий маҳсулотлар билан етарли даражада тўйинмаганини кўрсатди.
Батафсил маълумот:
Таҳлилларга кўра, мазкур йўналишларда маҳаллий ишлаб чиқаришни кенгайтириш, импорт ўрнини босувчи лойиҳаларни кўпайтириш ва юқори қўшимча қийматли маҳсулотлар улушини ошириш учун катта имкониятлар мавжуд.
Шу билан биргаликда, қўшимча маҳсулотлар бўйича таҳлил ўтказиш ва улар тўғрисида маълумотларни олишни истасангиз Рақобат қўмитасига мурожаат қилишингиз мумкинлигини маълум қиламиз.

Проанализированы возможности внутреннего рынка в химической промышленности
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции проведён анализ уровня насыщенности внутреннего рынка химической промышленности продукцией отечественного производства.
Согласно анализу, в 2024 году в химической промышленности 1 883 отечественными предприятиями было произведено 385 видов продукции. Вместе с тем на внутреннем рынке сохраняется зависимость от импорта по отдельным химическим продуктам с высокой добавленной стоимостью.
В 2024 году из 92 стран было импортировано продукции химической промышленности на сумму 3,5 млрд долларов США. Основная часть импорта приходится на фармацевтическую продукцию, косметику, органические химические соединения, пигменты и другие виды промышленного сырья.
Проведённые исследования показали, что по более чем 100 видам товаров химической промышленности внутренний рынок недостаточно насыщен продукцией отечественного производства.
Подробная информация:
Согласно анализу, по указанным направлениям имеются значительные возможности для расширения местного производства, увеличения числа импортозамещающих проектов и повышения доли продукции с высокой добавленной стоимостью.
Вместе с тем сообщаем, что при необходимости проведения анализа по дополнительным видам продукции и получения информации по ним вы можете обратиться в Комитет по конкуренции.