Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори О.Жумаев Тулуза шаҳри мэри ўринбосари ва Тулуза метрополияси вице-президенти Максим Бойер билан учрашув ўтказди
18 Июнь 2026 12:05 591 Чоп этиш
Мулоқот давомида рақобат сиёсати, эконометрик моделлаштириш, сунъий интеллект технологиялари, иқтисодий тадқиқотлар ҳамда кадрлар тайёрлаш соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Таъкидлаш жоизки, мазкур учрашув Марказ директорининг Тулузага аввалги ташрифи давомида бошланган мулоқотнинг мантиқий давоми бўлиб, унда томонлар Тулуза иқтисодиёт мактаби билан ҳамкорлик имкониятларини ҳам муҳокама қилдилар.
Учрашув якунида Тулуза иқтисодиёт мактаби экспертлари билан ҳамкорликда рақобат сиёсати соҳасида қўшма тадқиқотларни амалга ошириш бўйича келишувга эришилди.
Тулуза Иқтисодиёт мактаби иқтисодиёт ва давлат сиёсати соҳасида дунё миқёсидаги етакчи илмий-тадқиқот ва таълим марказларидан бири ҳисобланади. Ушбу олийгоҳ Франциянинг энг яхши университетлари TOП-3 талигига киради ва иқтисодий фанлар бўйича дунёдаги энг самарали илмий марказлар орасида 10 ўринни эгаллайди.

Директор Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции О. Жумаев провёл встречу с заместителем мэра города Тулуза и вице-президентом Тулузской метрополии Максимом Бойе
18 Июня 2026 12:05 589 Распечатать
В ходе встречи были обсуждены перспективы развития сотрудничества в сферах конкурентной политики, эконометрического моделирования, технологий искусственного интеллекта, экономических исследований и подготовки кадров.
Следует отметить, что данная встреча стала логическим продолжением диалога, начатого в ходе предыдущего визита директора Центра в Тулузу. В рамках переговоров стороны также обсудили возможности сотрудничества с Тулузской школой экономики.
По итогам встречи была достигнута договорённость о реализации совместных исследований в области конкурентной политики в сотрудничестве с экспертами Тулузской школы экономики.
Toulouse School of Economics является одним из ведущих мировых научно-исследовательских и образовательных центров в области экономики и государственной политики. Учебное заведение входит в ТОП-3 лучших университетов Франции и занимает 10-е место среди наиболее продуктивных научных центров мира в области экономических наук.