Марказ директори О. Жумаев бошчилигида ишчи гуруҳ жойларга чиққан ҳолда ўрганиш ишларини олиб бормоқда
27 Июнь 2026 17:26 67 Чоп этиш
Жорий йилнинг 25 июнь куни Давлатимиз раҳбари бошчилигида қурилиш материаллари тармоғини ривожлантириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Фарғона вилояти қурилиш материаллари тармоғини ривожлантириш бўйича Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқот маркази "ақл маркази" сифатида бириктирилди.
Шу муносабат билан Фарғона вилоятидаги қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи корхоналардаги мавжуд муаммоларни ўрганиш мақсадида Марказ директори О. Жумаев бошчилигида ишчи гуруҳ жойларга чиққан ҳолда ўрганиш ишларини олиб бормоқда.
Навбатдаги ўрганиш доирасида поливинилхлорид (ПВХ) хомашёсидан қурилиш соҳасида қўлланиладиган пластик пол плинтуслари ҳамда деворларни пардозлаш учун мўлжалланган пластик декоратив рейкалар ишлаб чиқарувчи «Imkon Plast SEZ» унитар корхонаси фаолияти билан танишилди.
Ташриф давомида корхона раҳбари Ж. Тошмуҳамедов билан ишлаб чиқариш қувватлари, маҳсулот турларини кенгайтириш, маҳаллийлаштириш жараёнлари, экспорт салоҳиятини ошириш, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ҳамда соҳада мавжуд муаммолар ва уларнинг ечимлари юзасидан атрофлича фикр алмашилди.
Фарғона вилоятида қурилиш материаллари саноатини ривожлантириш, тармоқдаги тизимли муаммоларни аниқлаш ва уларни бартараф этишга қаратилган амалий таклифларни ишлаб чиқиш мақсадида тадбиркорлар билан учрашувлар ҳамда жойлардаги ўрганишлар изчил давом эттирилмоқда.

A Working Group Led by the Director of the Center Conducts On-site Studies in Fergana Region
On 25 June of this year, a videoconference chaired by the President of the Republic of Uzbekistan was held to discuss the development of the construction materials industry. During the meeting, the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee was designated as the "Center of Excellence" for the development of the construction materials industry in the Fergana Region.
Following this decision, a working group led by the Director of the Center, O. Jumayev, has been conducting on-site studies of construction materials manufacturing enterprises across the Fergana Region to identify existing challenges.
As part of the latest field visit, the working group visited the "Imkon Plast SEZ" unitary enterprise, which manufactures plastic floor skirting boards and plastic decorative wall trims made from polyvinyl chloride (PVC) raw materials for use in the construction industry.
During the visit, discussions were held with the company's Director, J. Toshmuhamedov, on production capacity, product diversification, localization, export potential, implementation of investment projects, as well as existing challenges and possible solutions.
Meetings with entrepreneurs and field studies aimed at identifying systemic challenges and developing practical recommendations for the further development of the construction materials industry in the Fergana Region are continuing.