Марказ директори О. Жумаев бошчилигида ишчи гуруҳ жойларга чиққан ҳолда ўрганиш ишларини олиб бормоқда
27 Июнь 2026 17:26 67 Чоп этиш
Жорий йилнинг 25 июнь куни Давлатимиз раҳбари бошчилигида қурилиш материаллари тармоғини ривожлантириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Фарғона вилояти қурилиш материаллари тармоғини ривожлантириш бўйича Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқот маркази "ақл маркази" сифатида бириктирилди.
Шу муносабат билан Фарғона вилоятидаги қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи корхоналардаги мавжуд муаммоларни ўрганиш мақсадида Марказ директори О. Жумаев бошчилигида ишчи гуруҳ жойларга чиққан ҳолда ўрганиш ишларини олиб бормоқда.
Навбатдаги ўрганиш доирасида поливинилхлорид (ПВХ) хомашёсидан қурилиш соҳасида қўлланиладиган пластик пол плинтуслари ҳамда деворларни пардозлаш учун мўлжалланган пластик декоратив рейкалар ишлаб чиқарувчи «Imkon Plast SEZ» унитар корхонаси фаолияти билан танишилди.
Ташриф давомида корхона раҳбари Ж. Тошмуҳамедов билан ишлаб чиқариш қувватлари, маҳсулот турларини кенгайтириш, маҳаллийлаштириш жараёнлари, экспорт салоҳиятини ошириш, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ҳамда соҳада мавжуд муаммолар ва уларнинг ечимлари юзасидан атрофлича фикр алмашилди.
Фарғона вилоятида қурилиш материаллари саноатини ривожлантириш, тармоқдаги тизимли муаммоларни аниқлаш ва уларни бартараф этишга қаратилган амалий таклифларни ишлаб чиқиш мақсадида тадбиркорлар билан учрашувлар ҳамда жойлардаги ўрганишлар изчил давом эттирилмоқда.

Рабочая группа под руководством директора Центра О. Джумаева проводит выездные изучения на местах
25 июня текущего года под председательством Президента Республики Узбекистан состоялось видеоселекторное совещание, посвящённое вопросам развития отрасли строительных материалов. В ходе совещания Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции был закреплён в качестве «центра компетенций» («центра знаний») по развитию отрасли строительных материалов Ферганской области.
В связи с этим рабочая группа под руководством директора Центра О. Джумаева проводит выездные изучения деятельности предприятий по производству строительных материалов Ферганской области с целью выявления существующих проблем.
В рамках очередного выезда состоялось ознакомление с деятельностью унитарного предприятия «Imkon Plast SEZ», специализирующегося на производстве пластиковых напольных плинтусов и пластиковых декоративных реек для отделки стен из поливинилхлоридного (ПВХ) сырья.
В ходе визита с руководителем предприятия Ж. Тошмухамедовым были обсуждены вопросы производственных мощностей, расширения ассортимента продукции, повышения уровня локализации, наращивания экспортного потенциала, реализации инвестиционных проектов, а также существующие проблемы отрасли и возможные пути их решения.
Встречи с предпринимателями и выездные изучения, направленные на выявление системных проблем и подготовку практических предложений по дальнейшему развитию отрасли строительных материалов Ферганской области, продолжаются.