Сирдарёда янги имкониятлар ва иқтисодий ўсиш нуқталари аниқланмоқда
Давлатимиз раҳбарининг топшириғига мувофиқ, Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ишчи гуруҳи томонидан Сирдарё вилоятининг Ширин шаҳри ва Боёвут туманида комплекс ўрганишлар ўтказилмоқда.
Асосий манзиллар ва натижалар:
Ширин шаҳрида “Wang Da” қўшма корхонаси ҳамда “Фарҳод” ГЭС фаолияти ўрганилиб, ишлаб чиқариш қувватларини ошириш ва энергетика барқарорлигини таъминлаш чоралари муҳокама қилинди.
Боёвут туманида “Oltin Tegirmon” МЧЖ раҳбари билан ўтказилган мулоқотда тадбиркорлик фаолиятидаги мавжуд тўсиқлар тингланиб, уларни бартараф этиш бўйича тезкор ечимлар белгилаб олинди.
Аҳоли фаровонлигини ошириш йўналишида “оғир” тоифага киритилган “Учтурғон” МФЙда аҳоли бандлигини таъминлаш ва маҳалла инфратузилмасини яхшилаш бўйича манзилли вазифалар белгилаб олинди.
Ўрганишлар давомида аниқланган барча масалалар ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича “йўл харитаси”га киритилади.

New Opportunities and Economic Growth Drivers Are Being Identified in Syrdarya Region
In accordance with the instructions of the Head of State, a working group of the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee is conducting comprehensive assessments in Shirin city and Bayaut district of Syrdarya region.
Key sites and outcomes:
In Shirin city, the operations of the Wang Da joint venture and the Farhad Hydroelectric Power Plant were assessed, and measures to expand production capacity and ensure energy stability were discussed.
In Bayaut district, during a meeting with the head of Oltin Tegirmon LLC, the existing barriers affecting business operations were discussed, and immediate measures to address them were identified.
In Uchturgon mahalla, classified as a “high-challenge” area, targeted measures were identified to promote employment and improve local infrastructure.
All issues identified during the assessments will be incorporated into the regional socio-economic development roadmap.