3 Сентябрь 2026 15:07 2315 Чоп этиш
Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (OECD)нинг истеъмолчиларни молиявий фирибгарликдан ҳимоя қилиш бўйича таҳлилига асосан, ушбу фирибгарлик тури дунё миқёсида тобора жиддий муаммога айланаётганини кўрсатмоқда. Сўровномада қатнашган давлатларнинг 69 фоизи 2024–2025 йилларда бундай ҳолатлар кўпайганини, ҳар 7 истеъмолчидан 1 нафари молиявий фирибгарлик қурбони бўлганини билдирган.
Энг катта молиявий йўқотишларга сохта электрон хабарлар ва қўнғироқлар орқали алдаш, молиявий хизмат кўрсатувчи ташкилотлар номидан амалга ошириладиган сохта мурожаатлар, турли алдовли тўлов схемалари, банк карталари ҳамда мобил банк хизматлари билан боғлиқ фирибгарликлар сабаб бўлмоқда. Шу боис, OECD фирибгарликларни ягона таснифлаш тизими асосида гуруҳлаш ва улар бўйича маълумотларни мунтазам йиғишни муҳим восита сифатида илгари сурмоқда.
Бу эса истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилишда фақат фирибгарлик содир бўлгандан кейин чоралар кўриш эмас, балки хавфни эрта аниқлаш, рақамли ва молиявий саводхонликни ошириш ҳамда истеъмолчилар учун қулай мурожаат платформаларини яратиш тобора муҳим аҳамият касб этаётганини кўрсатмоқда.

Финансовое мошенничество: растущая угроза для потребителей
Согласно анализу Организации экономического сотрудничества и развития (OECD) по вопросам защиты потребителей от финансового мошенничества, данный вид мошенничества становится всё более серьёзной проблемой в мировом масштабе. 69% опрошенных стран сообщили об увеличении числа таких случаев в 2024–2025 годах, при этом каждый 7-й потребитель стал жертвой финансового мошенничества.
Наибольшие финансовые потери связаны с мошенничеством посредством поддельных электронных сообщений и звонков, ложными обращениями от имени организаций, предоставляющих финансовые услуги, различными обманными платёжными схемами*, а также мошенничеством, связанным с банковскими картами и услугами мобильного банкинга. В связи с этим OECD выдвигает классификацию мошеннических схем на основе единой системы и регулярный сбор данных о них в качестве важных инструментов противодействия мошенничеству.
Это показывает, что в сфере защиты прав потребителей всё большее значение приобретает не только принятие мер после совершения мошенничества, но и раннее выявление рисков, повышение цифровой и финансовой грамотности, а также создание удобных платформ для обращения потребителей.