3 Сентябрь 2026 15:07 2315 Чоп этиш
Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (OECD)нинг истеъмолчиларни молиявий фирибгарликдан ҳимоя қилиш бўйича таҳлилига асосан, ушбу фирибгарлик тури дунё миқёсида тобора жиддий муаммога айланаётганини кўрсатмоқда. Сўровномада қатнашган давлатларнинг 69 фоизи 2024–2025 йилларда бундай ҳолатлар кўпайганини, ҳар 7 истеъмолчидан 1 нафари молиявий фирибгарлик қурбони бўлганини билдирган.
Энг катта молиявий йўқотишларга сохта электрон хабарлар ва қўнғироқлар орқали алдаш, молиявий хизмат кўрсатувчи ташкилотлар номидан амалга ошириладиган сохта мурожаатлар, турли алдовли тўлов схемалари, банк карталари ҳамда мобил банк хизматлари билан боғлиқ фирибгарликлар сабаб бўлмоқда. Шу боис, OECD фирибгарликларни ягона таснифлаш тизими асосида гуруҳлаш ва улар бўйича маълумотларни мунтазам йиғишни муҳим восита сифатида илгари сурмоқда.
Бу эса истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилишда фақат фирибгарлик содир бўлгандан кейин чоралар кўриш эмас, балки хавфни эрта аниқлаш, рақамли ва молиявий саводхонликни ошириш ҳамда истеъмолчилар учун қулай мурожаат платформаларини яратиш тобора муҳим аҳамият касб этаётганини кўрсатмоқда.

According to an analysis by the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) on protecting consumers from financial fraud, this type of fraud is becoming an increasingly serious problem worldwide. 69% of the countries surveyed reported an increase in such cases in 2024–2025, while 1 in 7 consumers reported having fallen victim to financial fraud.
The largest financial losses are caused by scams involving fake electronic messages and calls, fraudulent approaches made in the name of financial service providers, various deceptive payment schemes*, as well as fraud involving bank cards and mobile banking services. Therefore, the OECD promotes grouping fraud schemes under a unified classification system and regularly collecting data on them as important tools for combating fraud.
This highlights the growing importance of not only taking action after fraud has occurred, but also early risk detection, improving digital and financial literacy, and creating accessible platforms for consumers to submit complaints and seek assistance.